Rok 1945 przyniósł zakończenie wojny i ostatecznie rozstrzygnął o powojennym kształcie Polski. Przygotowana przez Ośrodek KARTA prezentacja multimedialna „Rok 1945. Między wojną a podległością”, głosami świadków tamtych wydarzeń – polityków i zwykłych ludzi – przedstawia portret tego dramatycznego czasu, który zaciążył na losach Polski w kolejnych dziesięcioleciach.
Na oś czasu, stanowiącą kalendarium, ukazujące najważniejsze wydarzenia w kraju, naniesione są najciekawsze fotografie z epoki, bogato ilustrujące życie codzienne tamtego okresu, a także relacje świadków. W efekcie prezentacja stanowi wielowątkową narrację, która nie tylko prowadzi odbiorcę przez główne aspekty przełomowego w historii Polski roku 1945, ale także daje wgląd w społeczny wymiar wydarzeń i perspektywę zwykłych ludzi – świadków historii.
Jest to bogata narracja o przełomie wojny i pokoju, powolnym kształtowaniu się nowej, powojennej rzeczywistości, zderzeniu nadziei na normalne życie zmęczonego okupacją społeczeństwa z nowym, instalowanym sowiecką przemocą porządkiem, który miał się okazać utratą niepodległości na kolejne półwiecze.
Prezentacja dostępna jest na stronie Ośrodka KARTA: http://1945.karta.org.pl/
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”
Źródło: Ośrodek Karta