Nawet 500 uniwersytetów z całego świata może walczyć o miejsce w nowym międzynarodowym rankingu szkół wyższych U-Multirank, którego działalność zainaugurowano w środę w Dublinie. Ranking ma dostarczyć dokładniejszych informacji o jakości uczelni. Ustanowiono z pomocą finansową Unii Europejskiej, a do jego prowadzenia Komisja Europejska wybrała niezależne konsorcjum - poinformowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w przesłanym PAP komunikacie.
Uniwersytety, które chcą się znaleźć w rankingu, będą oceniane według szerszego zakresu wskaźników, dzięki czemu dostarczy on dokładniejszych informacji o jakości uczelni.
"Oczekuje się, że do nowego rankingu zgłosi się około 500 uniwersytetów z Europy i całego świata, a pierwsze wyniki klasyfikacji zostaną opublikowane na początku 2014 r." – poinformował Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa KE w Polsce.
"Uniwersytety są jednym z najbardziej udanych europejskich wynalazków, ale nie możemy spocząć na laurach. Musimy myśleć i działać bardziej strategicznie, aby zrealizować w pełni potencjał naszych szkół wyższych. W tym celu potrzebujemy wiarygodniejszych informacji o ich ofercie i wynikach. Istniejące rankingi podkreślają przede wszystkim osiągnięcia w zakresie badań naukowych. Dzięki U-Multirank studenci i instytucje uzyskają natomiast jasny obraz wyników uniwersytetów w całym zakresie istotnych dziedzin" - powiedziała komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Andrulla Wasiliu.
Zdaniem komisarz U-Multirank pomoże młodym ludziom w dokonaniu właściwego wyboru kierunku studiów i będzie motywował instytucje do poprawy swoich wyników pod wieloma względami.
W nowym rankingu uniwersytety będą oceniane w pięciu różnych obszarach. Liczyć się będą: renoma w zakresie badań naukowych, jakość nauczania i uczenia się, kontakty międzynarodowe, sukcesy na polu transferu wiedzy (np. partnerstwa z przedsiębiorstwami i przedsiębiorstwami rozpoczynającymi działalność) oraz zaangażowanie na szczeblu regionalnym.
Zestawienie pozwoli również na ocenę uniwersytetów w czterech konkretnych obszarach tematycznych: studia biznesowe, inżynieria mechaniczna, inżynieria elektroniczna i fizyka. Wykaz poszczególnych dyscyplin będzie stopniowo rozszerzany w kolejnych latach.
Komisja Europejska wybrała do prowadzenia rankingu niezależne konsorcjum. W jego skład weszły Centrum Szkolnictwa Wyższego (Centre for Higher Education, CHE) w Niemczech oraz Ośrodek Badań Polityki w Zakresie Szkolnictwa Wyższego (Center for Higher Education Policy Studies, CHEPS) w Holandii.
Ranking otrzyma wsparcie Unii Europejskiej w wysokości 2 mln euro z programu „Uczenie się przez całe życie”, z możliwością dalszego finansowania na kolejne dwa lata (2015–2016).
U-Multirank jest zwieńczeniem inicjatywy zgłoszonej w 2008 r. podczas francuskiej prezydencji. Wystąpiono wówczas z wnioskiem o utworzenie nowego rankingu uniwersytetów.
Zgłoszenia uniwersytetów do nowego rankingu będą przyjmowane w pierwszej połowie 2013 r. (PAP)
ekr/ agt/