Tablica ku czci Szewacha Weissa odsłonięta została w piątek w I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im M. Kopernika w Kołobrzegu. Mam takie wrażenie, że (…) wykonujecie lepszą pracę niż wielu dyplomatów na rzecz budowania mostów – mówił ambasador Izraela w Polsce dr Yacov Livne.
Tablicę pamiątkową z podobizną Szewacha Weissa i napisem o treści „Szewach Weiss 1935-2023, ambasador Izraela w RP 2001-2003, wielki przyjaciel Polski i polskiej młodzieży, uczestnik Dni Tolerancji w Kołobrzegu w 2001-2002, gość naszego liceum w 2003 roku” wykonał lokalny rzeźbiarz Romuald Wiśniewski, a ufundował Robert Król. To pierwsze takie upamiętnienie Weissa w Polsce.
W piątek tablicę, która zawisła na jednej ze ścian w holu I LO Dwujęzycznego w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie), odsłonili m.in. ambasador Izraela w Polsce dr Yacov Livne oraz dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. W uroczystościach wzięli też udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych oraz młodzież z kołobrzeskiego liceum oraz z izraelskiej szkoły, w ramach trwającej już ponad dekadę wymiany międzyszkolnej.
Jak zaznaczył dyrektor kołobrzeskiego liceum Artur Dzierkowski, szkoła tą tablicą chce „uczcić pamięć człowieka, który swoim życiem i działaniem głosił tolerancję, pojednanie, przyjaźń między narodami”. „Chcemy, by w szkole, która stawia na otwartość i szacunek do drugiego człowieka, młodzi ludzie mogli czerpać inspirację do budowania kolejnych mostów z wielkiego przyjaciela Polski i polskiej młodzieży, jakim był Szewach Weiss” – powiedział dyr. Dzierkowski.
„Mam takie wrażenie, że wy, wasze szkoły, uczniowie, nauczyciele wykonujecie lepszą pracę niż wielu dyplomatów na rzecz budowania mostów” – zaznaczył ambasador dr Livne, podkreślając w tym rolę młodzieży.
Przypomniał, że „wzajemna historia Polaków i Żydów jest bardzo długa, rozciąga się na ponad 1000-letni okres współegzystowania”. „W pewnym momencie historii ponad połowa wszystkich Żydów zamieszkiwała w Polsce. Trudno sobie wyobrazić dziś Izrael, nasze żydowskie dziedzictwo bez korzeni, które są tutaj, w Polsce. Pewnie się z tym zgodzicie, że tak samo trudno sobie wyobrazić polskie dziedzictwo bez wkładu, bez historii polskich Żydów” – powiedział, zwracając uwagę na to jak ważna jest wiedza historyczna, bez której jest możliwe zrozumienie przeszłości i tego, co ma nastąpić w przyszłości.
„Jeśli ktoś dziś próbuje pojąć, co dzieje się w Europie, jest to praktycznie niemożliwe bez wiedzy o tym, co działo się tu podczas II wojny światowej, podczas Holokaustu. Odnosi się to zarówno do Europy zachodniej jak i wschodniej, wojny na Ukrainie. Wszystko to ma swoje historyczne korzenie” – mówił ambasador dr Livne.
W jego ocenie, w przyszłości „prawie na pewno będziemy doświadczać wyzwań w sferze gospodarczej, praw człowieka, ekologii i wielu innych”. „Te wyzwania nie są same w sobie czymś pozytywnym, dobra wiadomość jest taka, że możemy sobie lepiej z nimi poradzić, współpracując. (…) Cieszę się, że mogę powiedzieć, że Polska i Izrael to dziś kraje, które są w przyjaznych stosunkach i są gotowe do współpracy na rzecz przyszłości” – zaznaczył dyplomata, zadowolony także z tej szkolnej współpracy Kołobrzegu i Izraela.
Wzruszenia piątkową uroczystością nie krył dyr. Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski, absolwent kołobrzeskiego I LO oraz współtwórca „Dni Tolerancji”, które w Kołobrzegu miały miejsce w latach 200-2003.
„Jestem głęboko poruszony tym, że nasze działania, które rozpoczęliśmy ponad 20 lat temu w tym mieście (…) tak pięknie się rozwijają. Bez względu na to, jaka jest sytuacja polityczna, Kołobrzeg jest takim miastem, który podaję za przykład przyjaźni, która się rozwija, przyjaźni pomiędzy młodzieżą, bo to jest przyszłość” – mówił dyr. Stankowski.
Dyrektorowi liceum oraz jego nauczycielom Markowi i Beacie Kiesiom dyr. Stankowski i ambasador Izraela w Polsce wręczyli publikację, którą wydało Muzeum Getta warszawskiego z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu, zmarł 3 lutego 2023 roku. Był izraelskim dyplomatą, politykiem (posłem do Knesetu w latach 1981 -1999) oraz profesorem nauk politycznych. II wojnę światową przeżył dzięki pomocy Ukrainki Julii Lasotowej oraz Polaków: Anny i Michała Górali, Julii Potężnej i jej syna Tadeusza. Po zakończeniu działań wojennych całą rodziną wyjechali do Wałbrzycha, a później na tereny obecnego Izraela. Szewach Weiss prowadził tam działalność naukową, dziennikarską, polityczną i był wybitnym sportowcem. Był Ambasadorem Izraela w Polsce w latach 2001-2003. Za swoje zasługi dla Polski otrzymał order Orła Białego. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ dki/