Polskie Państwo Podziemne

29.03.2017

Uczniowie gimnazjów z pow. oświęcimskiego rywalizowali w konkursie „Cichociemni 2017”

Uczniowie ośmiu gimnazjów wzięli w środę udział w VII Powiatowym Konkursie Historyczno-Sportowo-Obronnym „Cichociemni 2017″. Młodzież rozwiązywała test historyczny nt. cichociemnego - por. Stefana Jasieńskiego, który w 1944 r. działał pod Oświęcimiem; uczniowie musieli się także wykazać umiejętnościami strzeleckimi oraz sprawnością fizyczną.

Zaproszonych gości i młodzież uczestniczącą w konkursie przywitała Grażyna Gawłowska, dyrektor Powiatowego Zespołu nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu, gdzie odbywała się rywalizacja. Podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu jego pomysłodawcami i organizatorami byli: Adam Kurzyński – nauczyciel historii i Paweł Zieliński – nauczyciel wychowania fizycznego. Wydarzenie zorganizowano pod patronatem Starostwa Powiatowego i Ligi Obrony Kraju w Oświęcimiu.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie gimnazjów z powiatu oświęcimskiego. Młodzież biorąca udział w konkursie rozwiązywała test historyczny, oparty na wiadomościach uzyskanych z książki Adama Cyry pt. „Spadochroniarz +Urban+”.

Przedstawione są w niej losy cichociemnego por. Stefana Jasieńskiego, działającego w drugiej połowie 1944 r. pod Oświęcimiem. Jego zadaniem było rozpoznanie środków ogniowych i liczebności załogi SS w KL Auschwitz, co miało służyć jako podstawa do opracowania planu uwolnienia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu. Por. Stefan Jasieński, ciężko ranny w Malcu w nocy z 28 na 29 września 1944 r., został schwytany przez żandarmów niemieckich i przewieziony do KL Auschwitz, gdzie zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pierwszych dniach stycznia 1945 r.

Gośćmi specjalnymi konkursu był autor publikacji o por. Jasieńskim - Adam Cyra, starszy kustosz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Każda ze szkolnych drużyn poza wiedzą historyczną musiała również wykazać się umiejętnościami strzeleckimi oraz sprawnością fizyczną na sali gimnastycznej, wykonując m.in. skłony w przód z dotykaniem piłką dolnego szczebla drabinki, bieg pomiędzy rozstawionymi tyczkami, przewrót w przód na materacu oraz przejście po równoważni, którą stanowiła odwrócona ławeczka gimnastyczna, a także naprzemianstronne przeskoki obunóż wzdłuż ławeczki.

W konkursie wzięły udział drużyny z ośmiu gimnazjów. Każdy z zespołów wystąpił w czteroosobowym składzie: dwóch uczniów i dwie uczennice.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Gimnazjum Gminne im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku; drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nowej Wsi; trzecie miejsce uzyskało Gimnazjum nr 2 im. Marii Bobrzeckiej w Brzeszczach.

Wśród dziewcząt indywidualnie najlepsze były: Weronika Ptaszyńska (Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego – Oświęcim), przed Julią Martyką (Gimnazjum Gminne – Rajsko) oraz Martą Byrską (Zespół Szkolno-Gimnazjalny – Nowa Wieś). Wśród chłopców triumfowali: Jakub Jończy (Zespół Szkolno-Gimnazjalny – Nowa Wieś/, Maciej Sikora (Gimnazjum Gminne – Rajsko) i Sebastian Kopyć (Samorządowy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Chełmku.

Wyróżnionym trzem pierwszym drużynom wręczono puchary, uczestnicy konkursu otrzymali także dyplomy i nagrody książkowe.

Organizatorzy tego cieszącego się dużą popularnością konkursu, zapraszają za rok młodzież gimnazjalną do udziału w jego ósmej edycji.

Adam Cyra

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL