Fundacja Kościuszkowska, jedna z największych instytucji polonijnych w USA, zaprasza dzieci na całym świecie do współudziału w tworzeniu bazy danych o Tadeuszu Kościuszce. Służyć temu będzie interaktywna strona instytucji.
"Zachęcamy wszystkich uczniów w wieku do 10 roku życia, aby przyłączyli się do naszej inicjatywy budowy bazy danych gromadzącej informacje o wybitnym Polaku, podziwianym za życia i po śmierci w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Litwie, Rosji, Białorusi i całej Europie" – głosi apel nowojorskiej fundacji.
Do inicjatywy, nazwanej "Global Tad", przystąpiły już organizacje nauczycieli polsko-amerykańskich z Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz Polish American Teachers Association z siedzibami w Nowym Jorku.
Akcja jest częścią różnorakich działań przygotowywanych z okazji 200. rocznicy śmierci zmarłego 15 października 1817 r. bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych. Fundacja przypomina, że prezydent USA Thomas Jefferson nazywał dowódcę wojsk polskich w bitwie pod Racławicami "najczystszym spośród synów wolności".
Dzieci polskie, ale też innych narodowości, proszone są o przysyłanie na adres e-mailowy GlobalTad@thekf.org krótkich, dwuzdaniowych informacji po polsku lub angielsku np. o znanych im organizacjach, szkołach, klubach, pomnikach, ulicach, górach, parkach, mostach i innych obiektach nazwanych imieniem Kościuszki. Mogą też dostarczyć zdjęcia, najchętniej wysokiej rozdzielczości.
Młodzi uczestnicy akcji zostaną uhonorowani wpisem i umieszczeniem zdjęcia na stronie internetowej Fundacji.
Jak dodał w rozmowie z PAP prezes prof. John Micgiel, jego instytucja wystąpiła do UNESCO z poparciem wniosku rządów Polski i Australii o ogłoszenie roku 2017 rokiem Kościuszki. Podkreślił, że w USA nie tylko Polacy lub osoby polskiego pochodzenia, lecz także Amerykanie czczą jego pamięć.
"Zachęcamy wszystkich uczniów w wieku do 10 roku życia, aby przyłączyli się do naszej inicjatywy budowy bazy danych gromadzącej informacje o wybitnym Polaku, podziwianym za życia i po śmierci w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Litwie, Rosji, Białorusi i całej Europie" – głosi apel nowojorskiej fundacji.
W Nowym Jorku imieniem Kościuszki nazwany jest most łączący dzielnice Brooklyn i Queens, ulica na Brooklynie czy jedna ze stacji metra. Polskiej wymowy jego nazwiska nauczyło się, informując o ruchu drogowym, należące do CBS radio 1010 WINS. Historię Kościuszki znają kadeci akademii wojskowej West Point, którzy też wiedzą, jak wymawiać jego nazwisko.
„W +Global Tad+ prosimy, by informację na temat rzeczy związanych z Kościuszką nadsyłały nam dzieci do 10 roku życia. Zależy nam bowiem na przyciągnięciu do współpracy także najmłodszych. Chcemy, żeby młodzież postrzegała fundację jako ich fundację, wpoić jej pragnienie bycia razem” – uzasadniał Micgiel.
Dla starszej młodzieży, w tym nienależącej do wspólnoty polonijnej, planuje się stworzenie innej inicjatywy. Mają to być eseje na temat Kościuszki. Szef fundacji uznał tego rodzaju działania za drogę wiodącą także do budowy polskiego lobby w USA.
„Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch lat nasili się zainteresowanie postacią Kościuszki. Wiem już, że np. West Point przygotowuje się do obchodów rocznicowych. Jak podejrzewam, także w innych miejscach podejmowane będą podobne inicjatywy” – mówił prof. Micgiel.
Zapowiadał, że akcją "Global Tad" zamierza się objąć dzieci na całym świecie. Informacja o tym znajduje się już na stronie internetowej Fundacji oraz na Facebooku.
Według założeń najpierw do współpracy mają być wciągnięte dzieci w Polsce, na Białorusi, gdzie Kościuszko jest traktowany jako bohater tego kraju czy na Litwie.
„Moim zdaniem przyłączy się do tego także wiele dzieci amerykańskich niemających nic wspólnego z Polską, ale np. pochodzących z takich miejscowości, jak Kosciuszko w stanie Missisipi, Holyoke w Massachusetts, gdzie jest Kosciuszko Park i Kosciuszko Club, czy uczniowie szkoły dwujęzycznej na Greenpoincie (w Nowym Jorku)” – przewiduje prezes Fundacji, zajmującej się m.in. promocją kultury polskiej w USA oraz wymianą naukowej między obydwoma krajami.
Micgiel zaznaczył, że przedsięwzięcie stanowi fragment większej całości - Fundacja pragnie wykreować obraz, także dzięki internetowi, ukazujący, jak Kościuszko był i jest szanowany w różnych rejonach świata. Chciałaby szerzej współpracować w tej sprawie z ambasadami RP w różnych krajach.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ kar/