250 uczniów, nauczycieli i ekspertów z dziedziny edukacji debatowało w piątek na konferencji w Sejmie o skutecznych metodach uczenia się.
Konferencję zorganizowała działająca przy Ministerstwie Edukacji Narodowej Rada Dzieci i Młodzieży RP. Wzięli w niej udział specjaliści z zakresu dydaktyki, miłośnicy nauki i uczniowie z całej Polski. Przyjechali, żeby dowiedzieć się, jak skutecznie się uczyć i jak zweryfikować na warsztatach przebadane naukowo metody, o których się dowiedzieli.
"Chcielibyśmy, żeby zdobytą dziś wiedzę przekazali swoim kolegom po powrocie do szkół – powiedział przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży Piotr Wasilewski.
"Zwróciliśmy uwagę na niezwykle ważny aspekt systemu edukacji. Chcemy, żeby uczniowie dowiedzieli się, jak się uczyć i zdali sobie sprawę, jaką rolę w tym procesie spełnia nauczyciel. Chcemy uświadomić uczniom, że to od nich zależy, czy się nauczą, czy nie, a także to, że nauczyciele pełnią rolę kierowników procesów uczenia się. Są po to, żeby prezentować informacje, tłumaczyć i pomagać w powtórkach" – dodał.
"Zdobywanie nowych umiejętności będzie niezwykle ważne dla młodego pokolenia, które, jak wykazują badania, będzie musiało kilkakrotnie zmieniać pracę w czasie swojego życia zawodowego" – mówił Wasilewski.
Metody skutecznego uczenia się zaprezentował podczas konferencji Radosław Kotarski, dziennikarz, badacz nowoczesnych metod uczenia się, autor książki" Włam się do mózgu". Testując metody skutecznego uczenia się, udało mu się w pół roku nauczyć języka szwedzkiego.
"To nie jest magia. Przetłumaczyłem i opracowałem badania naukowe prowadzone na całym świecie na temat metod uczenia się na język zrozumiały dla ucznia. Te metody nie są spektakularne, wiele z nich stosujemy, nie zdając sobie z tego sprawy. Czasem wyeliminowanie drobnych błędów pozwala uzyskać spektakularny efekt" – mówił Kotarski
Honorowymi gośćmi na konferencji byli: wicemarszałek Senatu Maria Koc, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych prof. Jacek Kurzępa i rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. (PAP)
Autorka: Monika Witkowska
mowi/ joz/