Na przełomie stycznia i lutego, a najpóźniej do połowy lutego znowelizowane zostanie rozporządzenie o podstawie programowej wychowania przedszkolnego, zmieniające sposób uczenia w "zerówkach" - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.
Zapowiedziana przez nią zmiana podstawy programowej to konsekwencja nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków. Podczas prac nad projektem noweli minister edukacji informowała, że do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.
W piątek podczas briefingu dla dziennikarzy w MEN Zalewska, mówiąc o podpisanej w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli powiedziała: "Musimy w tej chwili przygotować tylko jedną nową podstawę programową - do zerówki. Dlatego, że zostawiliśmy obniżenie wieku szkolnego - po prostu jest zerówka, w której dzieci będą się uczyć bawiąc".
Pytana, kiedy można się spodziewać nowej podstawy dla "zerówek", zaznaczyła, że rozporządzenie musi zostać podpisane na przełomie stycznia i lutego. "Musimy to zrobić najpóźniej do połowy lutego, dlatego by przygotować nauczycieli, by wiedzieli w jakim rytmie pracować, by we wrześniu sześciolatek w przedszkolu po prostu się uczył" - powiedziała.
"Mamy kilka propozycji. Ponieważ jest sporo ekspertów właśnie z edukacji wczesnoszkolnej, na której myślę wszystkim nam zależy, to w bardzo szybkim czasie tę podstawę będziemy mogli pokazać. Mało tego, rozmawiam z nauczycielami przedszkoli, którzy mówią, że są gotowi do tej zmiany, bardzo się z niej cieszą" - dodała minister.
Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.
Pod koniec listopada, niedługo po objęciu urzędu ministra edukacji Zalewska spotkała się w siedzibie resortu z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, zabiegającymi o przywrócenie wieku obowiązku szkolnego w wieku siedmiu lat, oraz z ekspertami związanymi ze Stowarzyszeniem.
Podczas tego spotkania jedna z ekspertek Dorota Dziamska przekazała szefowej MEN projekt podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla klas I-III przygotowany pod jej kierunkiem przez zespół nauczycieli współpracujących z Pracownią Pedagogiczną im. Ryszarda Więckowskiego. (PAP)
dsr/ pz/