136 filmów z 34 krajów świata będzie można zobaczyć podczas tegorocznej, 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Impreza zacznie się 2 grudnia w Poznaniu. Nagrodę specjalną festiwalu, Platynowe Koziołki, otrzymają Tadeusz Wilkosz i Andrzej Wajda.
Na osiem dni zaplanowano 106 seansów, które odbędą się w dwóch festiwalowych kinach.
Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz, widzowie zobaczą 86 filmów krótkometrażowych i 50 pełnometrażowych: filmy polskie, europejskie, oraz produkcje m.in. z Kolumbii, Azerbejdżanu i Kazachstanu.
Nagrodę specjalną festiwalu - Platynowe Koziołki - otrzymają Tadeusz Wilkosz i Andrzej Wajda. Wajda odbierze nagrodę za portretowanie w swoich filmach ludzi młodych oraz za film „Korczak”, zaś Wilkosz - za całokształt twórczości w dziedzinie filmu lalkowego.
Główną nagrodą festiwalu są Złote Koziołki, przyznawane przez jury międzynarodowe, w którym zasiądą m.in. Dorota Kędzierzawska i nominowana do Oscara kanadyjska scenarzystka i reżyserka Janet Perlman. W konkursie udział weźmie 86 produkcji, w tym trzy pełnometrażowe filmy polskie. Swoje nagrody przyzna też jury młodych i jury dziecięce. Filmy, które nie pojawią się w konkursie, będą wyświetlane w kilku tematycznych sekcjach.
Jak podano na konferencji, nagrodę specjalną festiwalu - Platynowe Koziołki - otrzymają Tadeusz Wilkosz i Andrzej Wajda. Wajda odbierze nagrodę za portretowanie w swoich filmach ludzi młodych oraz za film „Korczak”, zaś Wilkosz - za całokształt twórczości w dziedzinie filmu lalkowego.
"Ludzie mojej generacji wychowywali się na bajkach na dobranoc w TV, połowa tych bajek była dziełem Wilkosza: on je reżyserował, był opiekunem artystycznym lub twórcą lalek. Jego najbardziej znanym bohaterem jest oczywiście Miś Colargol" - powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.
Od kilku lat w ramach festiwalu prezentowany jest cykl "Ale kino! Z piłką", prezentujący filmy o tematyce piłkarskiej. Przy okazji wręczane są nagrody „Piłkarskich Koziołków”. W tym roku ta nagroda została przyznana krótkometrażowemu filmowi dokumentalnemu „L’equip petit” w reżyserii Rogera Gomeza i Daniego Resinesa.
I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży został zorganizowany w 1969 roku. Do połowy lat 90. ubiegłego wieku był imprezą o charakterze krajowym. Pod obecną nazwą impreza działa od 1996 roku, a jej najważniejszą częścią jest międzynarodowy konkurs, w którym o statuetkę Koziołków walczą filmy polskie i zagraniczne, animowane i aktorskie. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. (PAP)
rpo/ ls/ gma/