Ponad 200 uczniów z Polski wzięło udział w 7. edycji Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Wręczenie nagród odbyło się w piątek w Warszawskiej Szkole Filmowej. "To jedyna tego rodzaju formuła spotkania nauczycieli i uczniów i twórców filmowych" - mówi Agata Sotomska z PISF.
Jak mówią organizatorzy imprezy ich długofalowym celem jest wprowadzanie wiedzy filmoznawczej do programów szkolnych. W ich opinii elementy tej wiedzy mogą znaleźć się na lekcjach języka polskiego, filozofii, wiedzy o kulturze czy wiedzy o społeczeństwie. Twórcy Festiwalu zauważają również zainteresowanie uczniów i nauczycielami technikami cyfrowymi, które pojawiają się na lekcjach informatyki.
Festiwal Filmoteki Szkolnej, poza wyróżnieniem najlepszych młodych filmowców, ma na celu przekazywanie im wiedzy na temat sztuki filmowej. Narzędziem do tego mają być spotkania warsztatowe ze specjalistami z najróżniejszych dziedzin sztuki filmowej. Prowadzi je między innymi Andrzej Pągowski, który jest jednym z najbardziej znanych polskich plakacistów.
Od trzech lat wyróżniani są młodzi plastycy projektujący plakaty do najsłynniejszych polskich filmów. W tej kategorii nagrody otrzymali: Zuzanna Kledzik za plakat do filmu "Cześć Tereska", Filip Klonowski za plakat do "Rejsu", Barbara Szymańska za plakat do filmu "Popiół i diament".
Zajęcia prowadzili wykładowcy Warszawskiej Szkoły Filmowej, jak Agnieszka Kruk, zajmująca się scenariuszami filmowymi. Warsztaty krytyki filmowej były animowane przez młodych dziennikarzy filmowych, m.in. Kaję Klimek, Annę Bielak, Piotra Głuszkowskiego, Michała Pabiś-Orzeszynę. Uczestnikami tych zajęć są uczniowie biorący udział w programie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Skrytykuj.pl”. W tej kategorii nagrody otrzymały Karolina Graczyk i Daria Grabarek, które zasiądą w młodzieżowym jury Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni.
Pierwszego dnia festiwalu uczniowie udali się na wizyty studyjne, podczas których odwiedzili Archiwum Filmoteki Narodowej, Chimney, Plan Filmowy i Laboratorium Filmowe WFDiF, Platige Image, Studio Master Film i Wajda School. Zdaniem twórców Festiwalu pozwala im to zapoznać się z tajnikami produkcji filmu, tworzeniem efektów specjalnych rekonstrukcji cyfrowej i postprodukcji.
W warszawskim kinie „Elektronik” młodzi filmowcy spotkali się również z twórcami filmu „Demon” w reżyserii Marcina Wrony. Jak zaznaczyła Agata Sotomska wyboru tego trudnego filmu dokonała sama młodzież. W jej opinii jest to jeden z dowodów na sukces zamysłów organizatorów. „Mamy też to szczęście, że na Festiwalu spotykamy się z osobami mocno zaangażowanymi w działalność wokół filmów. Nie boimy się więc o odbiór takich filmów i dyskusje o nich. Temu ma służyć ten festiwal” – dodała przedstawicielka PISF.
Dla młodych filmowców przewidziane były nagrody w postaci sprzętu filmowego. Laureaci otrzymali również zestawy filmów i książki o kinematografii.
Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem Filmoteki Narodowej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. (PAP)
szuk/ ls/ agz/