Kultura i sztuka po 1989 roku

09.11.2019

Filmy Biełsatu docenione na MFF Listapad w Mińsku

Trzy filmy, zrealizowane przy wsparciu telewizji Biełsat, otrzymały nagrody na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Listapad w Mińsku. To „Summa” oraz „Striptiz i wojna” Andreja Kuciły, a także „Czysta Sztuka” Maksima Szweda.

Portal telewizji Biełsat pisze w sobotę o "listopadowym deszczu nagród".

"Summa" Kuciły, opowiadająca historię przyjaźni polskiego artysty Andrzeja Strumiłły z białoruską malarką, została uznana za "najlepszy film dokumentalny" w konkursie kina narodowego.

Kuciła otrzymał również za ten obraz dyplom Gildii Krytyków Filmowych Białorusi. Podobne wyróżnienie otrzymał film "Czysta Sztuka" Szweda.

Z kolei film "Striptiz i wojna", który uczestniczył w konkursie filmów dokumentalnych, otrzymał nagrodę specjalną jury.

Telewizja Biełsat zwraca uwagę, że sukces tych produkcji jest tym większy, że "przez wiele lat filmy Biełsatu nie były na nim pokazywane ze względów politycznych. Organizatorzy nie podawali jednak oficjalnych powodów".

CZYTAJ TAKŻE

Podczas tegorocznego festiwalu reżyser Krzysztof Zanussi, który był przewodniczącym jury w jednym z konkursów i gościem specjalnym, otrzymał nagrodę prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki za "zachowanie i rozwój wartości duchowych" w kinie. Nagrodzono również polski film "Boże Ciało" Jana Komasy, który uczestniczył w głównym konkursie festiwalowym. Film otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię, nagrodę specjalną jury i nagrodę publiczności.

MFF Listapad to najważniejsze wydarzenie filmowe na Białorusi. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1994 r. Wówczas prezentowane były na nim filmy z przestrzeni poradzieckiej. Od 2003 r. festiwal oficjalnie ma status międzynarodowego.

Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: film fabularny, dokumentalny, kino dla dzieci i młodzieży oraz film białoruski.

Tegoroczna edycja trwała od 1 do 8 listopada. Na ekranach mińskich kin zaprezentowano w sumie 154 filmy z 50 krajów; w konkursie wzięło udział 78 z nich.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ cyk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL