Specjalnie z okazji Święta Niepodległości, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) udostępnia na ninateka.pl zdigitalizowane przez siebie wyjątkowe nagranie z lat 20. XX wieku z udziałem Józefa Piłsudskiego i Ferdynanda Focha, jedynego Francuza, który został Marszałkiem Polski.
Do Ninateki, multimedialnej biblioteki Instytutu dostępnej na www.ninateka.pl, trafiło unikatowe nagranie z udziałem Ferdynanda Focha, francuskiego dowódcy, teoretyka wojskowego, bohatera I wojny światowej, wreszcie marszałka trzech narodów.
Jeszcze przed nominacją Ferdynanda Focha na marszałka Polski, 5 lutego 1921 w szkole wojskowej w Saint-Cyr w podparyskim Wersalu Józef Piłsudski odpiął ze swego munduru własny krzyż Virtuti Militari i udekorował nim generała. Dostępne w serwisie NInA nagranie dokumentuje ten właśnie, historyczny moment. Piłsudski wygłosił przy tym następujące słowa:
Znajduję się na tej ziemi francuskiej, zaprzyjaźnionej z Polską, którą z radością reprezentuję, w charakterze Prezydenta Republiki. Jednakże w obecności Wielkiego Wodza, który potrafił odnieść zwycięstwo wśród najtrudniejszych warunków, nie mogę zapomnieć, że jestem żołnierzem. Jako żołnierz podziwiałem i podziwiam olbrzymie dzieło, jakiego dokonałeś, biorąc na swoje barki tak olbrzymią odpowiedzialność. I dlatego dziś z uczuciem głębokiej radości ofiaruję Ci krzyż „Virtuti Militari”, ten krzyż, który jest mi tak drogi, a który nosiłem na swojej piersi, jako Naczelny Wódz Armii Polskiej (cytat za „Monitorem Polskim” z 7 lutego 1921 roku).
Foch uchodził za jednego z największych przyjaciół Polski – to dzięki jego interwencji w lutym 1919 roku siły niemieckie przerwały kontrofensywę przeciwko powstańcom wielkopolskim. Foch wspierał także utworzenie polskiego korpusu wojskowego we Francji w czasie I wojny światowej.
Prezentowany w Ninatece fragment pochodzi z materiałów zdigitalizowanych w ramach realizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny akcji Domowe Archiwum. Materiał przeniesiono na nośnik cyfrowy 1:1, nie został dotąd poddany rekonstrukcji. Prawdopodobnie jest to kopia kroniki, nagrana na potrzeby projekcji domowych na amatorską taśmę 9,5 mm, która weszła do użytku w roku 1922 umożliwiając odtwarzanie filmów na małych kompaktowych projektorach.
Więcej na www.ninateka.pl
Źródło: NInA