Lata 1921-1926

10.11.2015 aktualizacja 18.07.2016

NInA publikuje online historyczny materiał filmowy z Józefem Piłsudskim

Marszałek Józef Piłsudski dekoruje marszałka Francji Ferdynanda Focha orderem Virtuti Militari Fot. NInA Marszałek Józef Piłsudski dekoruje marszałka Francji Ferdynanda Focha orderem Virtuti Militari Fot. NInA

Specjalnie z okazji Święta Niepodległości, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) udostępnia na ninateka.pl zdigitalizowane przez siebie wyjątkowe nagranie z lat 20. XX wieku z udziałem Józefa Piłsudskiego i Ferdynanda Focha, jedynego Francuza, który został Marszałkiem Polski.

Do Ninateki, multimedialnej biblioteki Instytutu dostępnej na www.ninateka.pl, trafiło unikatowe nagranie z udziałem Ferdynanda Focha, francuskiego dowódcy, teoretyka wojskowego, bohatera I wojny światowej, wreszcie marszałka trzech narodów. 

Jeszcze przed nominacją Ferdynanda Focha na marszałka Polski, 5 lutego 1921 w szkole wojskowej w Saint-Cyr w podparyskim Wersalu Józef Piłsudski odpiął ze swego munduru własny krzyż Virtuti Militari i udekorował nim generała. Dostępne w serwisie NInA nagranie dokumentuje ten właśnie, historyczny moment.  Piłsudski wygłosił przy tym następujące słowa:

Znajduję się na tej ziemi francuskiej, zaprzyjaźnionej z Polską, którą z radością reprezentuję, w charakterze Prezydenta Republiki. Jednakże w obecności Wielkiego Wodza, który potrafił odnieść zwycięstwo wśród najtrudniejszych warunków, nie mogę zapomnieć, że jestem żołnierzem. Jako żołnierz podziwiałem i podziwiam olbrzymie dzieło, jakiego dokonałeś, biorąc na swoje barki tak olbrzymią odpowiedzialność. I dlatego dziś z uczuciem głębokiej radości ofiaruję Ci krzyż „Virtuti Militari”, ten krzyż, który jest mi tak drogi, a który nosiłem na swojej piersi, jako Naczelny Wódz Armii Polskiej (cytat za „Monitorem Polskim” z 7 lutego 1921 roku).

Foch uchodził za jednego z największych przyjaciół Polski – to dzięki jego interwencji w lutym 1919 roku siły niemieckie przerwały kontrofensywę przeciwko powstańcom wielkopolskim.  Foch wspierał także utworzenie polskiego korpusu wojskowego we Francji w czasie I wojny światowej.

Prezentowany w Ninatece fragment pochodzi z materiałów zdigitalizowanych w ramach realizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny akcji Domowe Archiwum. Materiał przeniesiono na nośnik cyfrowy 1:1, nie został dotąd poddany rekonstrukcji. Prawdopodobnie jest to kopia kroniki, nagrana na potrzeby projekcji domowych na amatorską taśmę 9,5 mm, która weszła do użytku w roku 1922 umożliwiając odtwarzanie filmów na małych kompaktowych projektorach.

Więcej na www.ninateka.pl

 

Źródło: NInA

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL