W Rzymie trwa przegląd nowego polskiego kina, w trakcie którego pokazywane są filmy Małgorzaty Szumowskiej, Kingi Dębskiej, Andrzeja Żuławskiego, Marcina Koszałki i innych twórców. Zorganizowano też imprezy z okazji Roku Sienkiewicza, dedykowane "Quo vadis".
To już czwarta edycja przeglądu filmów Ciak Polska. Zawarte w jego nazwie słowo „ciak” to po włosku filmowy klaps. Podczas pięciu wieczorów w prestiżowych salach kinowych włoskiej stolicy zaprezentowanych zostanie łącznie 14 filmów. Jak co roku imprezie tej towarzyszy duże zainteresowanie włoskich kinomanów.
Tegoroczne spotkanie, zorganizowane przez Instytut Polski, rozpoczęło się od hołdu złożonego zmarłemu w październiku Andrzejowi Wajdzie. Zaprezentowany został program dziennikarza Michała Chacińskiego „Jedna scena”, w którym reżyser analizuje fragment swego filmu „Popiół i diament”. Po projekcji odbyła się debata na temat spuścizny polskiego twórcy.
W czasie przeglądu przedstawiane są najgłośniejsze i najciekawsze polskie filmy ostatnich lat, wśród nich „Czerwony pająk” Marcina Koszałki, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Śpiewający obrusik” Mariusza Grzegorzka , „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, „11 minut” Jerzego Skolimowskiego.
W programie festiwalu znalazły się też „Baby bump” Kuby Czekaja, „Demon” tragicznie zmarłego Marcina Wrony oraz „Kosmos”, ostatni film Andrzeja Żuławskiego, który zmarł w lutym. Animację reprezentuje francusko-polsko-rumuńska koprodukcja „Czarodziejska góra”, której autorką jest Anca Damian.
W Rzymie można zobaczyć też kilka filmowych adaptacji “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w związku z obchodzonym rokiem laureata literackiej Nagrody Nobla.
Przygotowano między innymi projekcje niemej wersji „Quo vadis” Enrico Guazzoniego z 1913 roku, słynnej amerykańskiej superprodukcji w reżyserii Mervyna LeRoya z 1951 roku oraz ekranizacji Jerzego Kawalerowicza z 2001 r. Pokazany zostanie też film z 1924.
W Instytucie Polskim nad Tybrem otwarta została w niedzielę wieczorem wystawa prezentująca powieść Sienkiewicza jako pierwsze „dzieło transmedialne”. „Od przypadku literackiego do fenomenu kultury masowej”- to hasło ekspozycji przygotowanej przez Monikę Woźniak, która wykłada na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. Celem wystawy jest pokazanie wpływu, jaki powieść „Quo vadis” miała od początku na inne dziedziny sztuki; od teatru, muzyki, poezji po kino. Wystawa została z zainteresowaniem odnotowana przez Radio Watykańskie.
W poniedziałek i wtorek odbędzie się polsko-włoska konferencja na temat dzieła Sienkiewicza, jego inspiracji oraz wizji starożytnego Rzymu.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ ro/