W niewielkiej miejscowości Carvin na północy Francji odsłonięto pomnik upamiętniający 11 polskich górników rozstrzelanych w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy. W uroczystości udział wzięli ambasador RP w Paryżu Andrzej Byrt i miejscowy mer Philip Kemel, a także przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski.
Mało znane są okoliczności hitlerowskiej zbrodni na polskich górnikach, którzy w okresie międzywojennym w poszukiwaniu pracy wyemigrowali z Polski i osiedlili się w Carvin (region Nord-Pas-le-Calais). Do zdarzenie doszło 28 maja 1940 roku.
W 75. rocznicę tego wydarzenia w kwaterze wojennej miejscowego cmentarza nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika, o który od lat zabiegała miejscowa Polonia na czele z członkiem Zarządu Maison de la Polonia Leonem Słojewskim. Pamiątkowa stela została zaprojektowana i wykonana przez Marka Moderau, a ufundowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Napis po polsku i po francusku na postumencie głosi:
POLSKIM GÓRNIKOM
SZYBU NUMER 4
ROZSTRZELANYM 28 MAJA 1940 ROKU
OFIAROM NIEMIECKIEGO NAZIZMU
ls