Premiera filmu Huberta Czerepoka poświęconego pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do hitlerowskiego obozu Auschwitz odbędzie się we wtorek 24 stycznia w Tarnowie. Pokaz został wpisany do kalendarza obchodów 67. rocznicy oswobodzenia obozu. Jak wyjaśnił autor filmu, 14-minutowy, artystyczny obraz zatytułowany „Powtórzenie pamięci” nie jest filmem dokumentalnym czy historycznym, w sposób dosłowny opisującym tą tragiczną podróż.
„Będzie to rodzaj mrocznej etiudy, która obrazem, klimatem, dźwiękiem będzie się starała oddać klimat podróży do obozu zagłady, do +jądra ciemności+. Chciałbym oddać stan niepewności, zagrożenia, ciemności, który był udziałem wszystkich tych, których dotknęła ta straszliwa historia” - wyjaśnił.
14 czerwca 1940 roku z rampy dworca PKP Niemcy deportowali do Konzentrationslager Auschwitz 728 więźniów przetrzymywanych w tarnowskim więzieniu, co przyjmuje się za datę uruchomienia obozu.
Film współfinansowany jest z budżetu gminy Tarnów. Powstał we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych - Galerią Miejską w Tarnowie oraz tarnowskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.
Obraz kręcony był w specjalnym pociągu towarowym, który wyruszył z dworca PKP w Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 roku rozpoczął się transport 728 polskich więźniów politycznych.
Premiera filmu w tarnowskim kinie „Marzenie” będzie jednym z punktów obchodów 67. rocznicy oswobodzenia obozu Auschwitz-Birkenau.
14 czerwca 1940 roku z rampy dworca PKP Niemcy deportowali do Konzentrationslager Auschwitz 728 więźniów przetrzymywanych w tarnowskim więzieniu, co przyjmuje się za datę uruchomienia obozu.
Więźniów z pierwszego transportu Niemcy umieścili na okres kwarantanny w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wśród 728 deportowanych byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilku polskich Żydów. Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. (PAP)
rgr/ kot/