Premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się w piątek w Jaworznie (Śląskie) ze starszymi ludźmi napisał na Twitterze, że zawsze cieszy się, kiedy może spędzić czas z seniorami. W innym wpisie wspomniał też o pomordowanych w Jaworznie podczas II wojny światowej kolejarzach.
Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę upamiętniającą 80. rocznicę pierwszych wysiedleń Polaków przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jak napisano, pozostają one „bolesnym i wciąż żywym wspomnieniem oraz przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń”.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych wysiedleń Polaków przez Niemców w czasie II wojny światowej i rekomendowała go do dalszych prac w Sejmie.
W Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej koło Łańcuta (Podkarpackie), w symbolicznym domu Ulmów, wśród fotografii Józefa i Wiktorii oraz sześciorga ich dzieci stanęła w czwartek dwumetrowa choinka.
Kilka tysięcy obiektów: kamienic, drewnianych domów, miejsc zieleni, znalazło się na makiecie Litzmannstadt Ghetto, którą od wtorku można oglądać w oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych Stacja Radegast. Prace nad nią trwały od 2016 roku.
Stowarzyszenie Patria Nostra wezwało Netflixa, by w serialu historycznym usunął błędy dotyczące lokalizacji niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Stowarzyszenie żąda, by Netflix zamieścił informację, iż wspomniane obozy zakładane były przez Niemców na terenie okupowanej Polski.
Podczas wizyty w Polsce mówiłem kanclerz Niemiec Angeli Merkel o Treblince i innych niemieckich obozach – takich jak mało znany „Hasag” w Skarżysku-Kamiennej, gdzie 35 tys. obywateli RP bestialsko zamordowano poprzez niewolniczą „pracę” – podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście przesłanym do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego poparł starania władz miasta, które w miejscu byłego obozu KL Plaszow planują utworzyć muzeum-miejsce pamięci.
Klerycy III roku warszawskiego seminarium przygotowali sztukę teatralną pt. „Piątka. Opowieść o męczennikach z Poznania, którzy pozostali wierni aż do śmierci”. Jej premiera – dla społeczności seminaryjnej – planowana jest na 8 grudnia, natomiast spektakle dla publiczności rozpoczną się w sobotę 14 grudnia.
Park Pamięci Wielkiej Synagogi, największej świątyni żydowskiej w Oświęcimiu, którą 80 lat temu spalili Niemcy, został w czwartek otwarty w miejscu, gdzie stała bożnica. W uroczystości uczestniczyli potomkowie ocalonych z Zagłady oświęcimskich Żydów.