Sejm podjął w piątek uchwałę ws. upamiętnienia poznańskiego Czerwca w 68. rocznicę wybuchu strajku. „Sejm oddaje cześć Bohaterom Czerwca 1956. Nie zapomnimy o ofiarach brutalnie stłumionych protestów — o ich walce o wolną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę” - podkreślono.
Za uchwałą głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
„28 czerwca 1956 r. w poznańskiej fabryce Cegielskiego wybuchł protest, który przerodził się w pierwszy w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej strajk generalny i doprowadził do wyjścia na ulice miasta tysięcy robotników. Występowali oni przeciw komunistycznej władzy, protestując wobec coraz gorszych warunków życia oraz przeciwko sowieckiej dominacji” - czytamy w uchwale Sejmu.
Posłowie przypominają, że „zbrodnicza władza wystawiła przeciwko protestującym, poza siłami milicyjnymi i Urzędu Bezpieczeństwa, 10 tys. żołnierzy i 400 czołgów". „Wynikiem krwawego stłumienia demonstracji było kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i ponad 600 rannych. Blisko 300 osób aresztowano, kilkaset brutalnie zatrzymano, a następnie maltretowano podczas przesłuchiwań. Komunistyczny reżim słowami premiera Józefa Cyrankiewicza odgrażał się, że `Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie!`” - napisano.
Podkreślono, że „odwaga robotników odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce, lecz także na świecie”. „Wydarzenia w Poznaniu przyczyniły się do demokratyzacji naszej Ojczyzny oraz odegrały znaczącą rolę w procesie przemian zachodzących w państwach tzw. demokracji ludowej. Ofiara, którą ponieśli robotnicy podczas poznańskiego Czerwca, była jednym z zarzewi powstałego w 1980 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność” - głosi uchwała Sejmu.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Bohaterom Czerwca 1956. Nie zapomnimy o ofiarach brutalnie stłumionych protestów — o ich walce o wolną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę” - zaznaczono. (PAP)
ksi/ dki/