Tablicę upamiętniającą tragiczne losy żołnierzy podziemia antykomunistycznego - ofiar NKWD i komunistycznych władz w Polsce po 1945 r. - odsłonięto we wtorek w Warszawie. "Pamięć potrzebuje materialnych śladów i miejsc" - podkreślił prezes IPN Łukasz Kamiński.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Łukasz Kamiński i dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, mają zaszczyt zaprosić na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz złożenia wieńców w asyście wojskowej, która odbędzie się 8 kwietnia 2014 r. (wtorek) o godzinie 13.00 przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie.
Działania 22 oddziałów podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963 oraz sylwetki ich dowódców - opisuje Szymon Nowak w książce "Oddziały Wyklętych". Jak tłumaczy, "żołnierze wyklęci", po wojnie skazani na zapomnienie, byli bohaterami antykomunistycznego powstania.
W Jaziewie i Mikaszówce (Podlaskie) od kilkunastu kolejnych osób pobrano w piątek materiał biologiczny do przyszłych badań DNA w ramach śledztwa IPN dotyczącego obławy augustowskiej. W sumie udało się dotąd pobrać materiał DNA od ponad stu osób.
"Ulice Złego", wystawa nawiązująca do powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda została otwarta w czwartek w Muzeum Literatury. Ekspozycja odtwarza obraz stolicy z 1954 roku, nakreślony przez pisarza - miasta zniszczonego wojną i jego przestępczego półświatka.
Ponad 80 osób, bliskich ofiar obławy augustowskiej, oddało dotąd materiał biologiczny do przyszłych badań DNA w ramach śledztwa prowadzonego przez IPN - poinformował PAP szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Zbigniew Kulikowski.
Uczniowie z Sowiny Błotnej (Wielkopolskie) wygrali konkurs na film dokumentujący przebieg gry szkolnej „Żołnierze Wyklęci”. W rozstrzygniętym w piątek projekcie edukacyjnym poznańskiego oddziału IPN wzięły udział szkoły z całej Wielkopolski.
IPN wystąpi z wnioskiem do władz Warszawy o przygotowanie miejsca pod kolejne ekshumacje ofiar komunizmu na Powązkach; dopiero wtedy będzie mógł je rozpocząć. To będzie najtrudniejszy etap ekshumacji, bo szczątki ofiar znajdują się pod istniejącymi grobami.