W Kijowie uczczono we wtorek pamięć uczestników Powstania Styczniowego, którzy byli więzieni i rozstrzeliwani w twierdzy Krzywa Kaponiera. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie, biznesu, a także polscy i litewscy dyplomaci.
Polacy we Lwowie wraz delegacją urzędu ds. kombatantów oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego. Uroczystości, upamiętniające 156-lecie wybuchu największej XIX-wiecznej polskiej insurekcji, odbyły się przy Górce Powstania 1863 r. na Cmentarzu Łyczakowskim.
W 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski złożył we wtorek wieńce w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy w miejscach pamięci związanych z powstaniem w Wilnie i na Wileńszczyźnie.
Hołd powstańcom styczniowym, którzy 156 lat temu rozpoczęli walkę o niepodległość Polski, oddano we wtorek na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Przy pomniku Romualda Traugutta wieńce złożyli m.in. Straż Miejska w imieniu prezydenta stolicy i młodzież szkolna.
Wystawę plenerową „Polski gen wolności”, prezentującą 150 lat zmagań na wszystkich polach aktywności o odzyskanie przez Polskę niepodległości, można oglądać od wtorku na Małym Rynku w Krakowie. Ekspozycję zorganizował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Koncertem pieśni patriotycznych w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i wieczornym apelem pamięci pod Krzyżem Traugutta na Cytadeli oraz złożeniem wieńców stolica uczci we wtorek 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Pokolenie II Rzeczypospolitej wzorowało się na powstańcach styczniowych; są oni wzorem także dla nas - podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który w 156-lecie wybuchu insurekcji zorganizuje uroczystości we Lwowie na Ukrainie.
„Witam ich tym rozkazem, jako naszych Ojców i Kolegów” – napisał w specjalnym rozkazie z 21 stycznia 1919 r. tymczasowy naczelnik państwa Józef Piłsudski. 100 lat temu weterani walk lat 1863–1864 zostali żołnierzami odrodzonej Polski. Przez całe międzywojnie byli uznawani za największych bohaterów batalii o niepodległość.
Mamy prawo być dumni z naszej przeszłości, z tego co wniosła Polska w historię Europy i świat– podkreślał w sobotę w Bodzentynie (Świętokrzyskie) podczas głównych obchodów 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.