“Było, więc minęło" - to tytuł książki Remigiusza Grzeli o Joannie Penson - lekarce przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy. "Jest najwspanialszym pracownikiem, jakiego kiedykolwiek miałem" - powiedział były prezydent podczas premiery książki we wtorek w Gdańsku.
W uroczystości w Ratuszu Staromiejskim uczestniczyli m.in. Danuta i Lech Wałęsowie, b. metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski oraz prezydenci Gdańska i Sopotu.
Remigiusz Grzela przyznał w rozmowie z PAP, że napisanie książki nie było proste. "Pani profesor jest osobą, która woli pozostawać w tle, w tle bohaterów, w tle życia i pracy Lecha Wałęsy" - powiedział. Dodał, że bohaterka na początku nie zgodziła się na rozmowę, a potem ciągle mu przypominała, że mieli rozmawiać o Wałęsie.
"Miałam inne widzenie tej sprawy; chciałam tylko pisać o moim szefie" - powiedziała PAP Joanna Penson. "Moja biografia jest taka, jak całego pokolenia, naznaczona bardzo przez II wojnę światową - dodała. - Bohaterami wojny są ludzie o pokolenie starsi ode mnie; to jest pokolenie moich rodziców i moich nauczycieli, a myśmy były młode i starałyśmy się coś robić, pomagać".
Wałęsa powiedział dziennikarzom, że Joanna Penson była przy nim w najważniejszych momentach jego życia i jest jego "najlepszym lekarzem". Profesor odwzajemniła się, mówiąc że były prezydent jest jej "najmilszym pacjentem". "Jestem dumna, że zechciał mnie na lekarza - dodała. - Na początku nie chciał, abym była jego lekarzem, bo uważał, że kobieta do tego się nie nada, ale potem przekonał się". "Mimo że pani profesor miała u bezpieki ksywę +Żmija+" - dodał Wałęsa, śmiejąc się.
B. prezydent powiedział, że książki jeszcze nie czytał, ale zapewnił, że przeczyta.
Książka "Było, więc minęło" nie jest wywiadem-rzeką. W książce są także wypowiedzi osób, które znają Joannę Penson, m.in. Ewy Dyk, Jacka Taylora i Aleksandra Halla.
Jak podaje Encyklopedia Solidarności, prof. Joanna Muszkowska-Penson urodziła się 25 października 1921 r. w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi.
W latach 1940-1941 żołnierz Związku Walki Zbrojnej w Warszawie. W marcu 1941 aresztowana przez gestapo, więziona na Pawiaku, od września 1941 w obozie koncentracyjnym w Ravensbrueck, uwolniona w kwietniu 1945 r. W latach 1950-1980 zatrudniona w Klinice Chorób Nerek Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1980-1991 ordynator oddziału wewnętrznego Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.
W sierpniu 1980 z personelem Szpitala Wojewódzkiego służyła pomocą medyczną strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od sierpnia 1980 do 1990 r. - osobisty lekarz i tłumacz Lecha Wałęsy. W 1988 r. była tłumaczem podczas spotkań Margaret Thatcher i Francois Mitteranda z Lechem Wałęsą w Gdańsku. W Solidarności od września 1980 roku.
Od dnia wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 do lipca 1982 ukrywała w swoim mieszkaniu działaczy Ruchu Młodej Polski oraz organizowała opiekę lekarską dla ukrywających się działaczy podziemia.
Od 1982 pracowała społecznie w punkcie charytatywnym przy parafii św. Brygidy przy rozdzielaniu lekarstw i sprzętu medycznego z Zachodu; od 1983 organizowała hospicjum Pallotinum (prowadzonym przez ks. Eugeniusza Dutkiewicza).
Kolporterka podziemnych wydawnictw; 14 czerwca 1984 r. aresztowana, przetrzymywana w areszcie śledczym w Gdańsku, zwolniona po kilku dniach.
Od 1991 jest na emeryturze. Od 2006 r. pracuje jako wolontariusz w biurze Wałęsy.
W 2006 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Remigiusz Grzela ur. w 1977 r. w Starogardzie Gdańskim. Polski prozaik, poeta i dramaturg. Debiutował tomikiem wierszy "Świat banalny" w 1998 roku. Autor ponad 20 książek, tomików wierszy i dramatów, m.in. "Bądź moim Bogiem", "Oczy Brigitte Bardot", "Na gałęzi", "Uwaga – złe psy!", "Błękitny diabeł". (PAP)
bls/ ls/ jra/