Książka „Moc czekolady” Anny Czerwińskiej-Rydel przedstawia najmłodszym czytelnikom historię czekolady oraz jednej z najsłynniejszych polskich firm, która ją produkuje. Opowieść zaczyna się w Meksyku, od odkrycia krzepiących właściwości ziaren drzewa kakaowca.
Młody czytelnik dowie się, że autor systematyki roślin - Karol Linneusz, nazwał drzewo kakaowe theobroma cacao. Theobroma znaczy: napój bogów. A teobromina zawarta w czekoladzie, co jest ważną informacją dla młodych czytelników, bardzo szkodzi ich ulubieńcom: psom i kotom.
Anna Czerwińska-Rydel w przystępny, zrozumiały dla dzieci sposób przedstawia historię firmy Wedel. Tłumaczy dlaczego na jej wyrobach pojawił się podpis „E. Wedel” i jak doszło do powstania jednego z legendarnych produktów – ptasiego mleczka. Zamieszcza też wiele haseł reklamowych, między innymi: „Pracownik umysłowy nie powinien odmawiać sobie czekolady Wedla, która krzepi jego nerwy i łagodzi zmęczenie”.
Autorka książeczki przedstawia Jana Wedla jako człowieka, dla którego nie zysk, lecz zadowolenie klientów, jest głównym celem. Dbał on również o swoich pracowników i ich dzieci. Założył żłobek i przedszkole, wybudował dom wypoczynkowy, udzielał nieoprocentowanych pożyczek. Dbał także o atrakcyjne opakowania wyrobów firmy. Pracowała dla niej wybitna artystka Zofia Stryjeńska.
Podczas II wojny światowej Jan Wedel odmówił podpisania volkslisty. Za słodkie łapówki uwalniał z rąk Gestapo swoich pracowników i wysyłał paczki do obozów koncentracyjnych oraz jenieckich.
Książka zawiera również przepisy, między innymi na czekoladową milongę i maślane bałwanki. „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie” ukazała się nakładem wydawnictwa Muchomor. Patronem medialnym publikacji jest portal historyczny dzieje.pl
tst/ agz/
(PAP)