Epoka nowożytna

01.06.2014 aktualizacja 12.07.2016

„Podróż do Cesarstwa Marokańskiego w 1791 r.”

autor: Jan Potocki
„Podróż do Cesarstwa Marokańskiego w 1791 r.” „Podróż do Cesarstwa Marokańskiego w 1791 r.”

Po 222 latach od publikacji w Warszawie ukazał się arabski przekład „Podróży do Cesarstwa Marokańskiego w 1791 r.” Jana Potockiego.

Jest to unikatowe świadectwo epoki, niezwykle ważne dla Marokańczyków zainteresowanych dziejami swojego kraju.

Wielki polski podróżnik, pisarz, matematyk, geograf i wynalazca - znany jako autor „Rękopisu znalezionego w Saragossie” - był jednocześnie bystrym obserwatorem. Jego marokański dziennik zawiera komentarze polityczne, opisy krajobrazów, przyrody, obyczajów i stosunków społecznych.

Wielu historyków twierdzi, że podróż Potockiego odbyła się z inspiracji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i miała na celu nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Cesarstwem Marokańskim. Przyjmuje się zatem, że hrabia Potocki był pierwszym posłem polskim na dwór sułtana Maroka.

Tłumaczenie książki Potockiego na język arabski zostało sfinansowane przez Ambasadę RP w Rabacie i wydane przez marokańskie wydawnictwo Kalimate. Jako przedmowę do dziennika wykorzystano tekst Krzysztofa Zanussiego wygłoszony w czasie zorganizowanego przed dwoma laty seminarium na temat 220 lat obecności Polaków w Maroku.

W języku polskim „Podróż do Cesarstwa Marokańskiego w 1791 r.” ukazała się w w 1959 r. w książce „Podróże” Jana Potockiego.

Źródło: Ambasada RP w Rabacie

tst

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL