Ponad 120 filmów, w tym 69 polskich premier, będzie można obejrzeć podczas tegorocznego 10. American Film Festival. Jubileuszowa edycja imprezy, na której pokazane zostaną m.in. „Irlandczyk” Martina Scorsese i „Historia małżeńska” Noaha Baumbacha, odbędzie się w dniach 5–11 listopada we Wrocławiu.
Jak przypomniał dyrektor festiwalu Roman Gutek, American Film Festival powstał z potrzeby prezentowania polskiej publiczności pełnego spektrum kina amerykańskiego – dokumentów, fabuł i filmów eksperymentalnych.
"Założenie było proste – zależało nam na tym, żeby w trakcie tych kilku festiwalowych dni pokazywać jak najwięcej kina, które do Polski nie trafia. W Stanach Zjednoczonych powstaje mnóstwo świetnego kina środka, filmów niezależnych. Powstają też filmy eksperymentalne, którym w powodu braku wystarczającej przestrzeni trudniej przebić się kin. W Polsce na wielki ekran wchodzi rocznie ok. 350 filmów. W USA powstaje ich ponad tysiąc. (...). We Wrocławiu pokazujemy filmy, które obejrzeliśmy na dużych, zagranicznych festiwalach. Prezentujemy także filmy, które otrzymaliśmy drogą zgłoszeń" - powiedział podczas śniadania prasowego, zorganizowanego we wtorek w Warszawie.
Dodał, że pomysł stworzenia American Film Festival sięga początków działalności Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, które jest organizatorem dwóch wrocławskich festiwali. "Prócz tego od 2012 r. razem z miastem Wrocław prowadzimy Kino Nowe Horyzonty. Mamy również bardzo rozbudowany program edukacyjny - łącznie z festiwalem Kino Dzieci, który w ponad 20 miastach zgromadził prawie 30-tys. publiczność. Nasz dział edukacji wprowadza filmy dla dzieci. Współpracujemy z nauczycielami, jesteśmy w ponad 50 miastach i miasteczkach" – podkreślił Gutek.
Dyrektorka artystyczna festiwalu Urszula Śniegowska poinformowała, że w tegorocznym programie AFF pojawią się specjalne sekcje jubileuszowe. Jedną z nich będzie Kanon, który - jak wyjaśniła - powstał na podstawie wyników czerwcowego plebiscytu. W internetowej ankiecie widzowie wyłonili 10 reżyserów, którzy w ostatnich 10 latach pojawili się na festiwalu i zrobili karierę. W gronie tym znaleźli się m.in. Barry Jenkins, Sean Baker, James Franco i Alex Ross Perry.
Kolejną sekcją jubileuszową będą Powroty i rocznice. "Pokażemy cztery klasyczne filmy, m.in. +Swobodnego jeźdźca+ Dennisa Hoppera i +Łowcę androidów+ Ridleya Scotta, którego od 1995 r. nie można było w Polsce obejrzeć na dużym ekranie. Dodatkowo mamy dwie smutne okazje, czyli śmierć Rutgera Hauera i Petera Fondy. A - jak wiadomo - misją festiwalu jest przypominanie ważnych filmów tych, którzy odchodzą. Od premiery +Swobodnego jeźdźca+ mija 50 lat. Od premiery +Czasu apokalipsy+ Francisa Forda Coppoli – 40 lat. Mamy także 30. rocznicę premiery +Rób, co należy+ Spike’a Lee i 20. rocznicę premiery +Oczu szeroko zamkniętych+ Stanleya Kubricka" – przypomniała Śniegowska.
We wtorek 5 listopada festiwal zainauguruje pokaz "Irlandczyka" Martina Scorsese, poświęconego tajemniczemu zaginięciu legendarnego amerykańskiego działacza związkowego Jimmy’ego Hoffy (w tej roli Al Pacino). W obsadzie znaleźli się również m.in. Robert De Niro, Anna Paquin i Harvey Keitel. Z kolei filmem zamknięcia będzie "Historia małżeńska" Noaha Baumbacha ze Scarlett Johansson i Adamem Driverem w rolach głównych. To łącząca elementy komedii i dramatu opowieść o rozpadającym się małżeństwie i rodzinie, która chce pozostać razem.
W programie nie zabraknie hitów największych światowych festiwali, wśród nich pokazywanych w Toronto „Dwóch papieży” Fernanda Meirellesa z Anthonym Hopkinsem w roli Benedykta XVI i Jonathanem Pryce'em jako kardynałem Bergoglio, późniejszym papieżem Franciszkiem.
W programie nie zabraknie hitów największych światowych festiwali, wśród nich pokazywanych w Toronto "Dwóch papieży" Fernanda Meirellesa z Anthonym Hopkinsem w roli Benedykta XVI i Jonathanem Pryce'em jako kardynałem Bergoglio, późniejszym papieżem Franciszkiem. Wśród najważniejszych tytułów festiwalu znalazły się także m.in. kryminał "Na noże" Riana Johnsona z Danielem Craigiem i Chrisem Evansem oraz "Judy" Ruperta Goolda - opowieść o słynnej amerykańskiej piosenkarce i aktorce Judy Garland (w tej roli Renee Zellweger). Prócz tego będzie można zobaczyć filmy o tematyce wojennej - "Jojo Rabbit" Taiki Waititiego oraz "Ukryte życie" Terrence’a Malicka, które było nominowane do Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Organizatorzy festiwalu przygotowali także dwa konkursy: Spectrum, w którym w ramach przeglądu nowych tendencji i młodych talentów kina USA zostanie pokazanych 15 tytułów oraz American Docs, gdzie zebranych zostało 13 głośnych filmów dokumentalnych prezentujących różne oblicza Ameryki. Prócz tego, jak co roku, odbędą się pokazy w ramach retrospektyw. Bohaterem jednej z nich będzie zmarły w 2003 r. aktor Gregory Peck, znany m.in. z filmów "Dżentelmeńska umowa" Eli Kazana, "Rzymskie wakacje" Williama Wylera i "Zabić drozda" Roberta Mulligana.
Organizatorzy festiwalu przypomną widzom także dokonania Marka Webbera, który pierwsze kroki w świecie filmu stawiał jako aktor, współpracując m.in. z Woodym Allenem i Edgarem Wrightem. Na AFF będzie można obejrzeć wyreżyserowane przez niego: "Wszystkie nasze choroby", "Koniec miłości", "Długo i szczęśliwie", "Z krwi i kości" oraz "The Place of No Words". Podczas swojej wizyty we Wrocławiu Webber odbierze Indie Star Award – wyróżnienie honorujące wybitnych artystów amerykańskiego niezależnego kina. Kolejnym laureatem tej nagrody będzie Jan Van Hoy, producent "The Lighthouse" Roberta Eggersa.
Do Wrocławia zawita także blisko 30 innych twórców filmowych, wśród nich Ari Aster, reżyser "Dziedzictwa. Hereditary" i "Midsommar. W biały dzień", który zostanie zaprezentowany wrocławskiej publiczności w wersji reżyserskiej.
Podobnie jak w poprzednich latach pokazom towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe US in Progress. "To okazja do spotkania polskich i amerykańskich producentów. Zapraszamy producentów bardziej rozpoznawalnych, pracujących w europejskich koprodukcjach od wielu lat jako ekspertów. W tym roku jednym z gości będzie Stephanie Wilcox, która pracowała nad filmem Małgośki Szumowskiej +The Other Lamb+, który wejdzie do kin w połowie przyszłego roku" – powiedziała Śniegowska.
10. American Film Festival odbywać się będzie w dniach 5-11 listopada we Wrocławiu. W środę 23 października o godz. 12 na stronie internetowej festiwalu i w kasach Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się sprzedaż biletów na pojedyncze seanse.
Pełny program wydarzenia jest dostępny pod adresem: http://www.americanfilmfestival.pl/. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ wj/