15 grup teatralnych z kraju oraz ze Słowacji weźmie udział w 36. Biesiadzie Teatralnej- Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form, która rozpocznie się w czwartek w Horyńcu-Zdroju (Podkarpackie). Teatry powalczą o Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny.
Biesiada Teatralna jest spotkaniem amatorskich zespołów teatralnych małych form. W prezentacjach konkursowych wystąpią teatry dramatyczne, autorskie, satyryczny i jednego aktora - z całej Polski. Po raz pierwszy w historii Biesiady w tym roku w konkursie wystartuje także grupa ze Słowacji.
„Bardzo nas to cieszy. Propozycja przysłana przez grupę słowacką bardzo nam się podobała, była atrakcyjna, więc zaprosiliśmy ich do udziału w prezentacjach konkursowych. To pierwszy w historii Biesiady teatr z zagranicy, który weźmie udział w konkursie” – powiedziała PAP Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem Biesiady.
Na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju, w tym roku zaprezentują się grupy m.in. z Warszawy, Rybnika, Lublina, Katowic, Żyrardowa, Kielc, Rzeszowa i słowacki teatr z miejscowości Żiar nad Hronom. Uczestnicy zostali wybrani spośród ponad 30 zgłoszonych zespołów.
Prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek i potrwają do soboty. Teatry zaprezentują się zarówno w repertuarze klasycznym i współczesnym, w adaptacjach lub na motywach takich znanych twórców jak np.: Juliusz Słowacki, Aleksander Fredro, Antoni Czechow, Witkacy, Eugene Ionesco, Sławomir Mrożek; jak i we własnych programach autorskich. Zespoły będą rywalizować o główne nagrody: Złoty Róg Myśliwski Króla Jana i Złotą Misę Borowiny, które są przyznawane odpowiednio w kategoriach: zespołów małych form i indywidualnych dokonań twórczych.
Umiejętności artystów oceniać będzie profesjonalne jury. W tym roku zasiądą w nim: Łukasz Drewniak, krytyk teatralny (Kraków); Marta Klubowicz, aktorka teatralna i filmowa (Warszawa); Robert Konowalik, instruktor teatralny, aktor i reżyser Teatru FIETER (Ozimek) oraz Tomasz Rodowicz, aktor, muzyk, reżyser (Łódź).
Oprócz prezentacji konkursowych artyści będą występować wieczorami także dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W położonym na kresach Horyńcu Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru „na żywo”, dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.
W czasie Biesiady odbędą się również dwa wydarzenia towarzyszące. Będzie to przedstawienie „Witkacy jest – Witkacego nie ma”, na podstawie artykułów, wywiadów, wspomnień i fragmentów dramatów Witkacego, które zaprezentuje Łucki Rejonowy Dom Kultury z Ukrainy. Widzowie obejrzą także spektakl „Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem”, w którym wystąpią Marta Klubowicz i Robert Mika.
Jak co roku odbędą się także warsztaty i konsultacje prowadzone przez jurorów.
Biesiadę zakończy w niedzielę uroczysta gala połączona z prezentacją laureatów i rozdaniem nagród. Troje laureatów z każdej kategorii otrzyma odpowiednio: złote, srebrne i brązowe Rogi Myśliwskie Króla Jana w kategorii zespołów małych form oraz Misy Borowiny za indywidualne dokonania twórcze.
Nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od misy przedniej horynieckiej borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.
Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju to jeden z najstarszych (pierwszy odbył się w 1976 r.) i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.
Występy młodych artystów oceniali zawsze wybitni jurorzy, wśród nich Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.
Organizatorami 36. Biesiady Teatralnej są: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu – Zdroju; honorowym patronatem imprezę objął marszałek województwa podkarpackiego.
Przez cały rok Horyniec-Zdrój słynie z wysokiej jakości borowiny, wód siarczkowych i niezwykłego mikroklimatu.(PAP)
api/ dym/