Uroczysta gala "60 lat polskiego nowoczesnego jazzu" rozpocznie w czwartek 5. edycję Letniej Akademii Jazzu w klubie Wytwórnia w Łodzi. W programie tegorocznej Akademii znalazły się warsztaty, wystawy i koncerty czołowych polskich muzyków jazzowych.
Jubileusz 60-lecia polskiego nowoczesnego jazzu związany jest z rocznicą pierwszego koncertu zespołu Melomani z Krzysztofem Komedą w Ustroniu Morskim, który odbył się 5 lipca 1952 roku.
Jak poinformowała PAP Matylda Cygan z "Wytwórni", w trakcie czwartkowej gali swoją premierę będzie miała książka "To był jazz" Andrzeja "Idona" Wojciechowskiego - trębacza i członka Melomanów. Galę poprowadzą Krzesimir Dębski oraz Jarosław Śmietana. Gościem honorowym ma być Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, którego obecność uzależniona jest od stanu zdrowia.
Jubileusz 60-lecia polskiego nowoczesnego jazzu związany jest z rocznicą pierwszego koncertu zespołu Melomani z Krzysztofem Komedą w Ustroniu Morskim, który odbył się 5 lipca 1952 roku.
Zaplanowano także dyskusję twórców polskiej kultury na temat historii polskiego jazzu, w której mają wziąć udział m.in. Janusz Majewski, Feliks Falk, Witold Sobociński czy Jerzy Woźniak.
Podczas gali odbędzie się także koncert zespołu Jarosława Śmietany oraz najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych pt. "Story of Polish Jazz". Na koncert złoży się kompozycja powstała w 2004 roku, opowiadająca o najważniejszych postaciach polskiej sceny jazzowej od okresu powojennego aż do współczesności.
W projekcie wezmą udział m.in. Hanna Banaszak, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz czy Krzesimir Dębski. Imprezie towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Andrzeja Wasylewskiego "Polski Jazz'1958 w fotografiach studenta łódzkiej Szkoły Filmowej".
Letnia Akademia Jazzu to wakacyjny cykl łódzkiej "Wytwórni". Przez siedem tygodni w każdy czwartek (i dodatkowo jeden piątek) przez cały dzień odbywać się będą wykłady i warsztaty znanych osobowości świata jazzu, projekcje filmów o tematyce jazzowej oraz koncerty.
W tegorocznej edycji wykłady i warsztaty poprowadzą: Janusz Grzywacz, Marek Raduli, Krzysztof Popek, Maciej Obara, NDR Big Band oraz Krzesimir Dębski.
Z koncertami wystąpią: Laboratorium z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej, Krzysztof Popek International Quintet, Maciej Obara International Quartet, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Władysław "Adzik" Sendecki, NDR Big Band oraz String Connection.
Z koncertem specjalnym "Od Nino Roty do Komedy" wystąpi w sierpniu także wybitny francuski akordeonista Richard Galliano.
Ponadto w każdy czwartek Akademii emitowane będą filmy z cyklu "Od raga do rocka z Joe Berendtem", a przez cały okres wakacyjny będzie można oglądać wystawy Andrzeja Wasylewskiego oraz "Narysograni jazzem" Agaty Staneckiej.
Szczegółowy harmonogram imprezy można znaleźć na stronie www.wytwornia.pl. (PAP)
szu/ abe/