Kultura i sztuka po 1989 roku

25.02.2019

Agnieszka Holland o Oscarach: matematyka jest bezlitosna

Emocje były umiarkowane, matematyka jest bezlitosna - powiedziała dziennikarzom Agnieszka Holland tuż po zakończeniu gali oscarowej. „Green Book” jest taką poczciwą konfekcją - oceniła zdobywcę Oscara w kategorii najlepszy film.

"+Roma+ niewątpliwie była jednym z lepszych filmów kandydujących do tegorocznych Oscarów. W moim pojęciu lepszym niż „Green Book”, który jest taką poczciwą konfekcją. Wygrało takie stare Hollywood" - powiedziała Holland. 

Reżyserka wyraziła nadzieję, że Joanna Kulig i Tomasz Kot dostaną szansę zaistnienia w światowym kinie, podkreślając, że już otrzymali intratne propozycje. Według jej przypuszczeń sporą szansę na karierę w Hollywood ma również Łukasz Żal. "Operatorom za granicą jest najłatwiej, bo mogą mieć obcy akcent. U aktorów największą barierą jest jednak angielski, zwykle nie tak doskonały, żeby nie dało się poznać, że nie są cudzoziemcami" - powiedziała. 
 
Holland dodała, że niezależnie od werdyktu Amerykańskiej Akademii Filmowej trzy nominacje dla "Zimnej wojny" są wielkim sukcesem. "W przypadku filmu nieanglojęzycznego zdarza się to szalenie rzadko" - podkreśliła. 
 
Zauważyła, że za sukcesem "Romy" stały nie tylko walory artystyczne, ale i finanse, które w promocję filmu włożył Netflix. "Film obcojęzyczny musi się mocno promować, jeżeli ma startować w kilku kategoriach. Netflix wyciągnął wszystkie atuty finansowe i PR-owskie. Dlatego mówię o matematyce. Kiedy głosuje kilka tysięcy członków Akademii, to aby zagłosować, muszą dany film obejrzeć. Przypuszczam, że na każdego widza +Zimnej wojny+ przypadło pięciu lub dziesięciu widzów +Romy+. Tak to wygląda" - oceniła Holland.

Zapytana o ocenę "Zimnej wojny" odpowiedziała: "Mnie ten film ogromnie przejął, ale +Roma+ jest przepiękna. To trochę jak porównywać figi z daktylami". (PAP)

Autorka: Malwina Wapińska

mwp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL