Aktor teatralny i filmowy Grzegorz Mielczarek odebrał w sobotę, podczas VIII Nocy Teatrów w Krakowie, Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego. Gala wręczenia odbyła się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, z którym artysta jest związany od początku kariery.
Jak uzasadnił w werdykcie przewodniczący kapituły nagrody, literaturoznawca i teatrolog prof. Jacek Popiel, Grzegorz Mielczarek został uhonorowany za dokonania poprzedniego roku kalendarzowego, ze szczególnym uwzględnieniem roli Wacława Niżyńskiego w spektaklu „Niżyński. Zapiski z otchłani” w reż. Józefa Opalskiego oraz Terry’ego w „W mrocznym mrocznym domu” w reż. Marcina Hycnara. Oba przedstawienia miały premiery w 2013 roku.
"Grzegorza podziwiam jako aktora i jako pedagoga, byłego prodziekana Wydziału Aktorskiego PWST. Grzegorz to jedna z najwspanialszych postaci krakowskiego życia teatralnego" - powiedział przewodniczący jury.
Aktor odebrał nagrodę po wystawieniu spektaklu „Niżyński. Zapiski z otchłani”. "Życzę wszystkim reżyserom współpracy z Grzegorzem Mielczarkiem, a wszystkim studentom zajęć i wykładów z nim, bo są one wyjątkowe" - podkreślił reżyser "Niżyńskiego" Józef Opalski.
Aktor odebrał nagrodę po wystawieniu spektaklu „Niżyński. Zapiski z otchłani”. "Życzę wszystkim reżyserom współpracy z Grzegorzem Mielczarkiem, a wszystkim studentom zajęć i wykładów z nim, bo są one wyjątkowe" - podkreślił reżyser "Niżyńskiego" Józef Opalski.
Grzegorz Mielczarek (ur. 1977) ukończył PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Zadebiutował w 2001 roku w przedstawieniu „Abelard i Heloiza” na scenie Teatru im. J. Słowackiego.
Oprócz postaci w „Niżyńskim. Zapiskach z otchłani”, „W mrocznym mrocznym domu”, zagrał m.in. tytułowe role w „Kordianie”, „Kaliguli”, „Intymności". Mielczarek współpracuje również z Krakowskim Teatrem – Scena STU, gdzie można go oglądać m.in. w „Biesach”, „Królu Learze”, „Weselu”, „Wyzwoleniu”.
Nagroda teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego przyznawana jest przez prezydenta Krakowa za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji było miasto Kraków.
Zgodnie z regulaminem wysokość nagrody wynosi 30 tys. zł. Laureatem I edycji konkursu w roku 2012 był aktor Radosław Krzyżowski, a II edycji, w 2013 roku dziewięcioosobowy zespół twórców spektaklu „Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć” Petera Asmussena w reż. Iwony Kempy. Laureatami zostali wówczas aktorki: Bożena Adamek, Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic, Marta Konarska i Anna Tomaszewska, oraz twórcy: Iwona Kempa - adaptacja, reżyseria i scenografia; Anna Sekuła - scenografia i kostiumy; Bartosz Chajdecki i Dawid Rudnicki – muzyka.
W VIII Nocy Teatrów, odbywającej się w nocy z soboty na niedzielę, uczestniczyć miało 11 teatrów instytucjonalnych oraz 28 innych teatrów i grup.
Z myślą o publiczności organizatorzy przygotowali 76 spektakli i przedsięwzięć teatralnych m.in. "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze Scena STU, "Prawdę" w reż. Henryka Jacka Schoena w Teatrze "Bagatela"; spektakl "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" w reż. Moniki Strzępki (Teatr "Łaźnia Nowa"), spektakl "Feniks leci do słońca" w reż. Jarosława Tumidajskiego (Teatr Ludowy), Nocny Salon Poezji zatytułowany "Makabreski dla dorosłych dzieci - poezja horroru i czarnego humoru" (Teatr im. J. Słowackiego).
Krakowska Noc Teatrów organizowana jest od 2007 roku. Impreza ma na celu aktywizację środowiska aktorskiego i zainteresowanie publiczności różnymi formami teatralnymi.
Organizatorami VIII Nocy Teatrów są: Urząd Miasta Krakowa oraz Teatr KTO. (PAP)
bko/ bk/