Dominikanin prof. Jan Andrzej Kłoczkowski oraz rosyjski reżyser i scenarzysta Aleksander Sokurov odebrali w poniedziałek wieczorem w Kielcach medal Papieskiej Rady ds. Kultury "Per Artem Ad Deum". Uroczysta gala towarzyszyła międzynarodowej wystawie "Sacroexpo".
Prof. Kłoczkowski – wieloletni wykładowca filozofii - otrzymał medal za "głębokie zaangażowanie w uświadamianiu nieodkrytych powiązań między teologią, filozofią i psychologią".
Zakonnik podkreślił, że wręczony medal traktuje bardziej jako zadanie, niż nagrodę. "Jestem wychowawcą i myślę, że im dłużej żyję, tym bardziej odkrywam, że to jest moje powołanie. Pomagać ludziom odkrywać wciąż na nowo to, co mają w sobie bardzo głęboko ukryte i zapominają, albo to, czego nie wiedzieli i to, co jest jeszcze przed nimi" – powiedział prof. Kłoczkowski.
Medal "Per Artem ad Deum" otrzymał także rosyjski reżyser i scenarzysta Aleksander Sokurov za "konsekwentne wykorzystywanie siły artystycznego autorytetu do poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z religią sztuki". "Dziękuję za uwagę i wysiłek zrozumienia, ponieważ zrozumieć drugiego człowieka jest najbardziej trudną rzeczą" – powiedział Sokurov.
Podziękował także obecnemu na sali innemu laureatowi medalu Papieskiej Rady ds. Kultury, reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu za naukę, której wspólnie z całą polską kinematografią udzielał Europie wtedy, kiedy "sytuacja była trudna".
Prof. Jan Andrzej Kłoczowski w przeszłości został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wykłada filozofię Boga i religii oraz historię filozofii XIX i XX wieku w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie. W 2014 r. otrzymał tytuł Mistrza Świętej Teologii – najwyższy dominikański tytuł naukowy. W latach 70. i 80. ub. wieku był związany z dominikańskim duszpasterstwem akademickim "Beczka". Aktywnie włączał się w działania opozycji antykomunistycznej (m.in. poprzez Studencki Komitet Solidarności).
Z kolei Aleksander Sokurov to zdobywca Złotego Lwa na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, którego otrzymał za adaptację Fausta. Decyzją Europejskiej Akademii Filmowej zaliczony został w poczet 100 najlepszych reżyserów. W 2003 r. został też uhonorowany Nagrodą "Wolności" im. Andrzeja Wajdy, przyznaną przez American Cinema Foundation.
Medal "Per Artem ad Deum" to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury, utworzoną w 1982 r. z inicjatywy Jana Pawła II. Dotychczas medal otrzymało ponad 20 osób, m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone, astrofizyk i teolog ks. Michał Heller oraz austriacka artystka-fotografik Claudia Henzler.
Medal "Per Artem ad Deum" towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów "Sacroexpo". W poniedziałek rozpoczęła się jej 19. edycja. Zwiedzający hale wystawowe mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Prezentowane są też akcesoria liturgiczne i dewocjonalia. (PAP)
autor: Piotr Grabski
gr/ pat/