Kultura i sztuka po 1989 roku

30.08.2019

A. Baeva, A. Boreyko i orkiestra FN w koncercie finałowym festiwalu Chopin i jego Europa

Alena Baeva. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Alena Baeva. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Skrzypaczka Alena Baeva i orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrey'a Boreyko wystąpią w koncercie finałowym Festiwalu Chopin i jego Europa w FN. Wykonają „Wariacje symfoniczne” Lutosławskiego, Koncert skrzypcowy g-moll Wajnberga oraz V symfonię c-moll Beethovena.

Utworami dwóch polskich kompozytorów, których życie zmieniła II wojna światowa zakończy się festiwal Chopin i jego Europa w 80. rocznicę jej wybuchu. Mieczysław Wajnberg, polski kompozytor żydowskiego pochodzenia, uciekł z Polski do ZSRR w 1939 r. Witold Lutosławski przebywający podczas wojny w Warszawie stracił większość swoich kompozycji.

CZYTAJ TAKŻE

Skrzypaczka Alena Baeva wykona koncert skrzypcowy g-moll Mieczysława Wajnberga, towarzyszyć jej będzie orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą nowego dyrektora artystycznego FN Andreya Boreyko. Orkiestra wykona również "Wariacje symfoniczne" Witolda Lutosławskiego oraz V symfonię c-moll Ludwiga van Beethovena.

Podczas tegorocznej, 15. edycji jednym z najważniejszych wątków programowych był jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki - z tej okazji zostały wykonane opery w wersji koncertowej, w tym "Straszny dwór" i "Flis". Ponadto w programie m.in. "Pieśni Moniuszki" i jego muzyka fortepianowa.

30-lecie swojego pierwszego przyjazdu do Polski obchodziła podczas festiwalu Orkiestra XVIII wieku, założona w 1981 r. przez flecistę, muzykologa Fransa Brueggena. W Polsce pierwszy raz występowała w 1989 r. z mszą h-moll Jana Sebastiana Bacha. Po śmierci Breuggena w 2014 r., orkiestra nadal odwiedza Polskę. Podczas tegorocznej edycji zespół występował zarówno solo jak i akompaniując solistom - Alenie Baevie, klarneciście Ericowi Hoeprichowi. Zespół włączył się również w 200-lecie urodzin Moniuszki wykonując "Straszny Dwór" w wersji koncertowej.

CZYTAJ TAKŻE

Inne zespoły grające na instrumentach dawnych, których publiczność miała okazję posłuchać to Europa Galante pod kierownictwem Fabio Biondi, który to zespół wykonał nieznaną operę Giuseppe Verdiego "Korsarz" oraz "Flis" Stanisława Moniuszki. Z kolei Collegium 1704 i Collegium Vocale 1704 wykonali pierwszą operę narodową "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" z muzyką Jana Stefaniego i tekstem Wojciecha Bogusławskiego. Dzieło to zostało uwiecznione przez NIFC na płycie CD.

Podczas jednego z koncertów uhonorowano dyrektora artystycznego festiwalu "Chopin i jego Europa" Stanisława Leszczyńskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenie wręczyła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Niepokój jak zawsze budził ewentualny udział w koncercie Marthy Argherich, tym razem pianistka nie zawiodła swoich fanów, ale zmieniła niespodziewanie program koncertu - zamiast I koncertu fortepianowego Ludwiga van Beethovena zagrała Koncert Es-dur Ferenca Liszta. Podczas festiwalu wystąpili również tacy pianiści jak m.in. Charles Richard-Hamelin, Janusz Olejniczak, Tobias Koch, Yulianna Avdeeva, Kevin Kenner.

CZYTAJ TAKŻE

Publiczność miała również okazję wysłuchać inspirowanego powieścią Stanisława Lema "Solaris", utworu symfonicznego pt. "Umi" (Morze) współczesnego japońskiego kompozytora Dai Fujikury.

W ostatnią sobotę festiwalu będzie można posłuchać grającego na fortepianie historycznym Nikolaia Demidenko podczas recitalu w Filharmonii oraz pianisty Tobiasa Kocha z towarzyszeniem Hofkapelle Muenchen pod dyrekcją Ruedigera Lottera w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL