Balon zawieszony na wysokości nawet kilkunastu metrów, skąd widać panoramę miasta; krawaty dla pomników oraz wyświetlana co wieczór multimedialna wystawa – to niektóre atrakcje Opola przygotowane z okazji 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej.
Krawaty z logo „W Opolu wszystko gra" zawisły na opolskich pomnikach w czwartek, największy na Pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na Pl. Wolności. Przystrojone nimi zostały też rzeźby na wzgórzu uniwersyteckim. Festiwalowy krawat ma „dostać" również rzeźba poety Jonasza Kofty, która zostanie odsłonięta na wzgórzu przy Uniwersytecie Opolskim w piątek.
Miasto wspomina też przy okazji festiwalu Agnieszkę Osiecką. Na moście groszowym zapisano fragment utworu „Zielono mi", a w czwartek po południu przy Stawku Barlickiego rosnącą w pobliżu wierzbę obwieszono karteczkami z napisem „Zielono mi", a uczestnicy wydarzenia dostali poduszki, na których nadrukowane zostały fragmenty utworów „Okularnicy" oraz „Bossanova do poduszki". Były też występy muzyczne.
Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w Opolu w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz ówczesnego gospodarza Opola Karola Musioła. Wystąpiło wtedy 102 artystów, a laureatami zostali Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. Festiwal nie odbył się tylko raz - w 1982 r. - z powodu stanu wojennego.
Zdaniem rzeczniczki prezydenta miasta Aliny Pawlickiej-Mamczury sporym zainteresowaniem może się też cieszyć balon ustawiony w pobliżu nadodrzańskich bulwarów. Od piątku do niedzieli w godzinach popołudniowych będzie można dzięki niemu z wysokości obejrzeć panoramę miasta i zerknąć do amfiteatru.
Atrakcje z okazji jubileuszowego festiwalu przygotowało też Muzeum Polskiej Piosenki. Od czwartku wieczorem do niedzieli na opolskim ratuszu na ekranie o powierzchni 10 na 15 m w nocy będzie wyświetlana multimedialna prezentacja "50/50 czyli tekstem na Opole" - animowany zapis wystawy, na którą złożą się odręcznie napisane przez znanych polskich autorów teksty ich piosenek.
"Udało się zgromadzić 200 takich tekstów 104 autorów" - powiedział dyrektor muzeum Jarosław Wasik. Wśród nich są m.in. Wisława Szymborska, Kazik Staszewski, Kayah czy Edyta Bartosiewicz. Wystawa została przygotowywana wspólnie z Grupą Entropia Słowa.
Część z tekstów prezentowanych na wystawie została też nagrana przez Audiotekę.pl w formie audiobooka. Przeczytali je i zinterpretowali jako poezję aktorzy, m.in. Grażyna Barszczewska, Maria Niklińska czy Grażyna Wolszczak. Dochód ze sprzedaży audiobooka zrealizowanego społecznie przeznaczony będzie na wyposażenie biblioteki Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Muzeum Polskiej Piosenki i Stowarzyszenie Opolskie Lamy zorganizowały też czynną od piątku do niedzieli strefę widza. Wieczorami, w pobliżu opolskiego kościoła "Na Górce", na telebimie pokazywane będą transmisje koncertów festiwalowych.
Przed opolskim ratuszem odsłonięte zostaną kolejne gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki - w piątek Trubadurów i Anny German, a w niedzielę - Andrzeja Dąbrowskiego i Kayah. W sobotę w Dworku Artystycznym Andrzej i Jacek Zielińscy z zespołu Skaldowie odcisną w gipsie dłonie.
We wszystkie dni 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej na ul. Krakowskiej w Opolu ma być też rozdanych tysiąc ciastek festiwalowych. Czekoladowy mikrofon na patyku stworzony został przez jedną z opolskich piekarni. W tym samym czasie po Opolu będzie jeździł muzyczny autobus z DJ-em na pokładzie, a w ramach akcji urzędu miasta kilka opolskich pubów i restauracji będzie serwować określone dania i napoje za połowę ceny.
„Wszystko po to, by zarazić festiwalowym klimatem mieszkańców i gości Opola" - powiedziała Pawlicka - Mamczura.
50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbędzie się w dniach 14-16 czerwca. W piątek zaplanowano koncerty SuperDebiutów oraz SuperPremier. W sobotę odbędą się SuperJedynki i Kabareton, a w niedzielę koncert jubileuszowy z okazji 50-lecia "Opole! Kocham Cię! - Gala Jubileuszowa 50. KFPP w Opolu".
Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w Opolu w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz ówczesnego gospodarza Opola Karola Musioła. Wystąpiło wtedy 102 artystów, a laureatami zostali Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. Festiwal nie odbył się tylko raz - w 1982 r. - z powodu stanu wojennego. (PAP)
kat/ abe/