Wieczór poświęcony twórczości Wojciecha Młynarskiego odbędzie się w sobotę w stołecznym Teatrze Ateneum. Oprócz Wojciecha Młynarskiego udział w benefisie wezmą m.in. Alicja Majewska, Irena Santor, Janusz Szrom, Włodzimierz Nahorny i Włodzimierz Korcz.
Jak poinformowała PAP we wtorek Barbara Paprocka - specjalista ds. kontaktów z mediami w Teatrze Ateneum, Wojciech Młynarski osobiście poprowadzi pierwszą część benefisu, w której udział wezmą artyści, z którym łączy Młynarskiego wieloletnia współpraca, m.in. Alicja Majewska i Irena Santor.
Młynarski startował w Teatrze Ateneum na małej Scenie Na Dole w 1986 roku z pierwszymi autorskimi recitalami.
Wieczór pt. "Wojciech Młynarski. Benefis" będzie składał się z dwóch części. W pierwszej udział wezmą m.in. Alicja Majewska, Irena Santor, Agnieszka Wilczyńska, Janusz Szrom.
Część druga to "urodzinowy prezent" Teatru Ateneum dla Wojciecha Młynarskiego. Piosenki Jacquesa Brela w przekładzie jubilata (Młynarski w marcu skończył 70 lat) zaśpiewają: Agata Kulesza oraz Dorota Nowakowska, Marian Opania, Wojciech Brzeziński, Grzegorz Damięcki i Andrzej Poniedzielski.
Aktorom towarzyszyć będą muzycy: Włodzimierz Nahorny, Włodzimierz Korcz, Czesław Majewski (fortepian), Wiesław Wysocki (saksofon), Sebastian Frankiewicz (perkusja), Andrzej Łukasik (kontrabas).
Wojciech Młynarski to bard, poeta, artysta kabaretowy. Autor piosenek i librett, piosenkarz, kompozytor, ale też dramaturg, scenarzysta i reżyser teatralny. Jest autorem ponad dwu tysięcy tekstów.
Autorem scenariusza benefisu jest Andrzej Poniedzielski, kierownictwo muzyczne sprawuje Wojciech Borkowski, autorem scenografii jest Marcin Stajewski.
Wojciech Młynarski nie przestaje tworzyć. W ubiegłym roku napisał teksty dla Ireny Santor i Stanisławy Celińskiej, a 21 października ma ukazać się płyta Michała Bajora "Od Piaf do Garou" z jego tłumaczeniami.
Wojciech Młynarski to bard, poeta, artysta kabaretowy. Autor piosenek i librett, piosenkarz, kompozytor, ale też dramaturg, scenarzysta i reżyser teatralny. Jest autorem ponad dwu tysięcy tekstów.
Jego piosenki "Światowe życie", "Och, ty w życiu", "Żorżyk gitarzysta basowy", "Prześliczna wiolonczelistka", "Moje serce to jest muzyk" nuciła cała Polska. Największą popularnością cieszył się jego superprzebój "Jesteśmy na wczasach". Ale sam Młynarski powiedział: "Nienawidziłem tej piosenki, bo gdziekolwiek się pojawiłem to musiałem ją śpiewać. Myślałem: Boże kochany, cokolwiek bym nie napisał, to już tego nie przeskoczę".
Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 r. w Warszawie. Debiutował na początku lat 60. na scenie kabaretowej i teatralnej klubu studenckiego Hybrydy. Kilkakrotnie wtedy wygrał Giełdę Piosenki w Polskim Radiu. W roku 1964 był już zdobywcą dwu głównych nagród na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za utwory "Z kim będzie ci tak źle jak ze mną" w interpretacji Kaliny Jędrusik i "Spalona ziemia". Autorem muzyki był kuzyn Młynarskiego - Roman Orłow.
W 1965 - zdobył w Opolu kolejne wyróżnienia za "Polską miłość" i "Światowe życie", a nagrodzona w 1967 r. w Opolu piosenka "Jesteśmy na wczasach" z muzyką Janusza Senta przyniosła mu ogromną popularność.
Od połowy lat 60. Młynarski współpracował też m.in. z kabaretem Dudek, z którym nieodmiennie kojarzą się dwa inne wielkie przeboje artysty: "W Polskę idziemy" i "W co się bawić", oraz z kabaretem Owca.
W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: "Henryk VI na łowach", "Cień", "Awantura w Recco". Jest autorem przekładów piosenek z musicali "Kabaret", "Jesus Christ Superstar" i "Chicago". Młynarski, twórca osobnego gatunku, nowej formy swojej twórczości - śpiewanych felietonów, w stanie wojennym zamilkł. Tylko dla własnej przyjemności tłumaczył wtedy songi Brela.
Na scenie teatru Ateneum zrealizował programy autorskie poświęcone wybitnym wykonawcom i twórcom piosenki artystycznej - "Brel", "Hemar", "Ordonka" i "Wysocki". Spektakle te były grane w teatrze Ateneum z niezmiennym powodzeniem przez 10 lat.
W Opolu w 2008 r. twórca został laureatem nagrody Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej za całokształt dorobku artystycznego. W tym samym roku został uhonorowany przez Fundację Kultury Polskiej nagrodą Złotego Berła za "pełną niezwykłych walorów śpiewającą twórczość, kreującą estetyczną i etyczną wrażliwość kilku pokoleń Polaków". W 2011 roku Wojciech Młynarski odebrał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. (PAP)
abe/ agz/