Kultura i sztuka po 1989 roku

30.11.2016

Bielsko-Biała: polsko-irański spektakl o misiu Wojtku

Niedźwiedź Wojtek z żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Fot. Imperial War Museum. Źródło: Wikimedia Commons Niedźwiedź Wojtek z żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Fot. Imperial War Museum. Źródło: Wikimedia Commons

Spektakl o niedźwiedziu Wojtku, symbolu armii gen. Władysława Andersa, przygotują wspólnie: Teatr Polski i Instytut Sztuki i Kultury w Teheranie. Premierę zaplanowano na styczeń 2018 r. – powiedziała w środę wicedyrektor bielskiej sceny Małgorzata Mostek.

"Teatr podjął współpracę z NowrouzeHonar Institute of Art And Culture, która ma na celu stworzenie polsko-irańskiego spektaklu opowiadającego historię niedźwiedzia wcielonego do polskiej armii gen. Andersa, znanego potem jako +kapral Wojtek+. Zależy nam na odnalezieniu w tej historii wspólnych tematów historycznych, społecznych i politycznych" – powiedziała Małgorzata Mostek.

Do współpracy zaproszono Zuzannę Bućko oraz Szymona Bogacza, którzy wcześniej przygotowali już na bielskiej scenie spektakl: "Nocami i dniami będę tęsknić na tobą". Będą odpowiedzialni za tekst. Pozostali twórcy: reżyser, scenograf i muzyk będą z Iranu. Zespół aktorski zapewni Teatr Polski. "Wartościowe w tym projekcie jest to, że powstaje on między nami; nie jest to coś, co wymyśliła jedna strona" - podkreśliła Mostek.

Na początku przyszłego roku przedstawiciele teatru i instytutu dokonają wyboru realizatorów oraz obsady. Próby zaplanowano na drugą połowę 2017 r. Premiera i pierwsze pokazy miałyby się odbyć w Teheranie podczas festiwalu teatralnego w styczniu 2018 r. Jak dodała Małgorzata Mostek wspólny projekt jest "wypadkową przypadku, ale i podobieństw w myśleniu".

"Poznaliśmy się trzy lata temu na festiwalu w Rumunii. Kontakt był podtrzymywany. W czerwcu spotkaliśmy się ponownie i uznaliśmy, że warto zrobić coś razem. Poszukiwaliśmy wspólnego tematu. Wtedy Irańczycy zaproponowali historię o Wojtku. (...) Okazało się jednocześnie, że Instytut Adama Mickiewicza planuje projekty, które mógłby realizować w Iranie. To się cudownie zbiegło" – powiedziała wicedyrektor.

Wojtek to syryjski niedźwiedź brunatny, którego w kwietniu 1942 r. na terenie dzisiejszego Iranu przygarnęli polscy żołnierze z 2. Korpusu Polskiego. Zwierzę zostało wpisane na listę personelu 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii.

Z polskim wojskiem przeszedł szlak bojowy od Iranu, przez Irak, Syrię i Palestynę, Włochy, gdzie uczestniczył w bitwie o Monte Cassino, aż do Szkocji. Żołnierze nadali mu stopień kaprala.

Po demobilizacji trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu, gdzie żył do 1963 roku. Upamiętnia go tam tablica ku czci "polskiego bohatera". Wojtka przypominają także pomniki, m.in. w Instytucie gen. Władysława Sikorskiego w Londynie i w parku Jordana w Krakowie.

NowrouzeHonar to pierwsza niezależna agencja teatralna w Iranie, która współpracuje z wieloma festiwalami zarówno w swoim kraju, jak i zagranicą.

Bielska scena została otwarta w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej teatr działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca. (PAP)

szf/pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL