W marcu Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy w ramach Laboratorium Dramatu zaprasza na premierowe czytania online sztuk nagrodzonych w konkursie „Pod pretekstem” organizowanym przez ZAiKS – informuje PAP kierowniczka ds. PR sceny Weronika Doboszyńska.
Jak wyjaśniła Doboszyńska, "po każdym czytaniu odbędą się rozmowy z autorami, reżyserami oraz gośćmi specjalnymi, które poprowadzi kierownik literacki Teatru Dramatycznego Wojciech Majcherek".
8 marca o godz. 19 rozpocznie się premierowe czytanie "Pisarza" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Justyny Celedy. "+Pisarz+ to udramatyzowana biografia autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w której przygląda się życiu Salmana Rushdiego – autora kontrowersyjnych +Szatańskich wersetów+. Czy w literaturze jest miejsce na prawdę i stwarzanie lepszej rzeczywistości? Czym są wielkie, religijne narracje wobec fikcji literackiej? Jak bronić wolności słowa w czasach hipokryzji i politycznej cenzury? W pełnej czarnego humoru i surrealizmu opowieści, autorka po raz kolejny zadaje pytanie czy to świat zewnętrzny decyduje o tym, kim jesteśmy, czy tę decyzję podejmujemy sami" - czytamy w przesłanej PAP informacji.
Czytania odbywać się będą w poniedziałki o godz. 19 na platformie YouTube Teatru Dramatycznego. Po nich odbędą się rozmowy z autorami, reżyserami oraz gośćmi specjalnymi.
15 marca odbędzie się sceniczna lektura sztuki "Point de reveries, messieurs!" Wojciecha A. Dróżdża w reż. Michała Zdunika. Akcja dramatu rozgrywa się w Niemczech w 1938 r. "Rozpoczyna się fala antyżydowskich pogromów, umacnia się pozycja Adolfa Hitlera i NSDAP. Wybitny profesor prawa Antoni Weinberger, staje przed moralnym wyborem: wybrać serwilizm i oddać się nazistowskiej ideologii czy pozostać niezależnym wykładowcą i emigrować z Niemiec" - opisano. Zaznaczono, że autor "przygląda się w swoim dramacie życiu w czasach terroru, przemocy i manipulacji, zadając pytanie o to, czy bunt wobec władzy zawsze jest najlepszym wyjściem".
Na 22 marca zaplanowano czytanie "Króla w środku nocy" Roberta Urbańskiego w reż. Magdy Małeckiej. "Porwanie Stanisława Augusta przeprowadzono 3 listopada 1771 r., późnym wieczorem. Na ulicy Miodowej spiskowcy (podzieleni na trzy odziały dowodzone przez Strawińskiego, Walentego Łukawskiego i Jana Kuźmę) otoczyli powóz króla. Stanisław August, nie podejrzewając zamachu, poruszał się po Warszawie jedynie z kilkunastoosobową ochroną, która nie stawiła większego oporu" - czytamy o akcji sztuki.
Jak wyjaśniono, "+Król w środku nocy+ Roberta Urbańskiego to pełna zwrotów akcji komedia, ubrana w historyczny kostium czasów Konfederacji Barskiej - odwieczną walkę Polaków o własną godność, wolność i niepodległość w czasach międzynarodowych zależności i ulegania silniejszym". "Poniatowski w świecie pełnym chaosu, spisków i knowań poszukuje odpowiedzi na pytanie: dlaczego jako król budzi pogardę a nie zaufanie, dlaczego musi poświęcać siebie, zamiast innych. Dlaczego nazywają go tyranem i intruzem, choć ze wszystkich sił stara się zbudować +nową Polskę+" - dodano.
Czytania odbywać się będą w poniedziałki o godz. 19 na platformie YouTube Teatru Dramatycznego.
Wyjaśniono, że linki do spotkań będą umieszczane na Facebooku Teatru Dramatycznego (https://www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa) oraz na stronie internetowej teatru w zakładce z repertuarem.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/