Ok. 80 prac zgłoszonych zostało w tym roku do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Laureat Nagrody im. Adama Mickiewicza zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.
Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest w dwóch kategoriach. Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury wręczana jest Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł. Zwycięzca drugiej kategorii – twórca do 35. roku życia, który wykazał się znaczącym, innowacyjnym dorobkiem w dziedzinie literatury, humanistyki oraz popularyzacji kultury literackiej otrzymuje Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł.
Poznańska Nagroda Literacka została powołana na początku 2015 r. Ustanowili ją wspólnie, po śmierci Stanisława Barańczaka, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM.
Jak poinformował PAP Przemysław Stanula z biura prasowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, nazwisko laureatki Nagrody im. Adama Mickiewicza zostanie ogłoszone we wtorek. Wówczas też zaprezentowane zostaną nazwiska trzech nominowanych do Nagrody–Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
Stanula zdradził, że nagrodę za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury otrzyma "wybitna reporterka z książką o jednej z najważniejszych polskich postaci XX wieku".
Uroczysta gala z wręczeniem nagród i ogłoszeniem nazwiska tegorocznego stypendysty odbędzie się 25 maja w Centrum Kultury Zamek.
W skład kapituły nagrody wchodzą naukowcy i twórcy: prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, prof. Piotr Śliwiński, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prof. Szymon Wróbel oraz dr Marcin Jaworski.
"Mamy prawo brać pod uwagę książki z trzech lat. To stwarza inną perspektywę i trochę nas chroni przed chudym rokiem. To się różnym kapitułom zdarza – to poczucie, że w tym roku nie ma świetnej poezji, albo gdy powieść ustępuje dokumentom. My nie mamy wątpliwości, że laureaci będą równie znakomici, jak w poprzednich latach" - powiedział prof. Piotr Śliwiński.
Jak podali organizatorzy, nowością wśród książek zgłoszonych do tegorocznej edycji nagrody jest powieść graficzna. Ponadto reprezentowane są także poezja, proza, reportaż, esej naukowy książka historyczna oraz przekład.
W 2017 r. laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został poeta, prozaik, eseista prof. Tadeusz Sławek, Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka odebrała poetka Małgorzata Lebda. Laureatami pierwszej edycji zostali prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński oraz poetka i ilustratorka Kira Pietrek. Rok później nagrodzeni zostali pisarz i poeta Erwin Kruk, oraz reporterka i pisarka Magdalena Kicińska.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ rosa/