Prapremierę „Dziejów grzechu” - scenicznej adaptacji powieści Stefana Żeromskiego – i dyskusję na temat twórczości pisarza, zaplanowano w weekend w Kielcach w teatrze noszącym imię twórcy. Wydarzenia odbędą się z okazji 150 rocznicy urodzin patrona sceny.
Teatralną adaptację dzieła, które zostanie zaprezentowane w sobotę wieczorem w Teatrze im. Żeromskiego, przygotował Radosław Paczocha, a sztukę wyreżyserował Michał Kotański. Scenografię do przedstawienia przygotowywała współpracująca wcześniej m.in. z Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim i Grzegorzem Jarzyną, wybitna polska scenografka Barbara Hanicka.
Główną rolę – postać Ewy Pobratyńskiej - zagra debiutująca na kieleckiej scenie Magda Grąziowska. Jak zapowiadają organizatorzy premiery, twórcy adaptacji zamierzają współczesnym okiem spojrzeć na skandalizującą przed stu laty powieść i odkryć w „+Dziejach grzechu+, Żeromskiego grzesznika, miłośnika kobiet i seksualności, jakiego podręczniki szkolne zdają się nie dostrzegać”.
Sztuka jest przeznaczona tylko dla widzów dorosłych. Jak powiedział PAP dyrektor kieleckiego teatru Piotr Szczerski, „Dzieje grzechu” są najbardziej obleganą przez widzów premierą. „Przyciąga sam tytuł, bo jednak ta powieść wywołała sto lat temu pewne emocje i wywołuje je do dzisiaj. Jest bardzo aktualna i cały czas przekracza pewne normy obyczajowe” - dodał.
Wydana w 1908 r. powieść Żeromskiego, opowiada o nieszczęśliwej miłości dziewczyny ze zubożałej szlacheckiej rodziny i żonatego mężczyzny. Książka doczekała się kilku ekranizacji. Publikację oraz jej ekranizacje postrzegano w otoczce skandalu obyczajowego.
W niedzielę w południe także w teatrze odbędzie się debata z udziałem krytyków, twórców teatralnych i literaturoznawców, poświęcona twórczości Żeromskiego. „Celem spotkania jest odpowiedź na pytanie: czy twórczość pisarza czy jest ciągle żywa? A także odkłamanie Żeromskiego z komunistycznej obudowy, którą stworzyli po II wojnie światowej ideolodzy. Dyskusja będzie uteatralnioną debatą, formą happeningu, podczas którego zostanie odsłonięty portret pisarza we foyer teatru” - wyjaśniał Szczerski.
Gośćmi spotkania będą aktorzy: Grażyna Długołęcka i Olgierd Łukaszewicz – odtwórcy ról Pobratyńskiej i hrabiego Szczerbica w filmowej adaptacji „Dziejów Grzechu” Waleriana Borowczyka z 1975 r.
Sztuka i debata są częścią obchodów 150. rocznicy urodzin patrona teatru. Organizowane przez kielecką scenę wydarzenia są współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stefan Żeromski urodził się 14 października 1864 r. w Strawczynie k. Kielc. W miejscowym kościele do dziś znajduje się metryka chrztu pisarza. Wychowywał się w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Od 1874 r. uczył się w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego.
Pierwsze opublikowane utwory Żeromskiego - wiersze - powstały w czasach szkolnej edukacji. Był także autorem dramatów i opowiadań. Do najbardziej znanych dzieł pisarza należą powieści: „Wierna rzeka”, „Syzyfowe prace”, „Ludzie Bezdomni”, „Popioły” i „Przedwiośnie".
Akcję wielu swoich utworów umieścił na Kielecczyźnie. Pisarz zmarł w Warszawie 20 listopada 1925 roku. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym na warszawskiej Woli. (PAP)
ban/ par/