Dzieła Mickiewicza, Słowackiego, Norwida prezentowane z towarzyszeniem kompozycji Chopina złożą się na wieczorny koncert, który we wtorek w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie otworzy drugą część trwającego tam XXXII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego.
Odbywający się w tym roku od 5 lipca festiwal jest autorskim projektem Roberta Grudnia, organisty i pianisty, który jest też dyrektorem artystycznym wydarzenia. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są solidarność z walczącą Ukrainą oraz dzieła wielkich romantyków polskich.
Jak zauważył dyr. festiwalu Robert Grudzień, zgodnie z wieloletnią tradycją podczas koncertów, które odbywają się we wtorkowe wieczory w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie, występują gwiazdy scen polskich, które prezentują teksty literackie i utwory muzyczne. Zdaniem Grudnia dobór wykonywanych dzieł czyni z koncertów „okazję do modlitwy, gdyż piękno jest szeroką drogą do Boga”.
„Publiczność uczestnicząc w koncertach dobrze wie, że sztuka nie jest celem samym w sobie, ale ustami sław scen polskich i światowych wybrzmiewają tam ważne treści, dotyczące wiary w życiu społecznym, patriotyzmu czy pokoju” – dodał dyr. imprezy.
Zaznaczył, że stalowowolski festiwal wpisuje się w głos polskich artystów, którzy od początku agresji wyrażają solidarność z Ukrainą. Temu właśnie poświęcona była pierwsza część festiwalu.
„Polska kultura upomina się o walczącą Ukrainę. Nasze doświadczenie w walce o wolność i niepodległość przekazujemy potrzebującym Ukraińcom, naszym braciom w wierze i sąsiadom. Każda pomoc jest ważna, a szczególnie ludzka wrażliwość” – zwrócił uwagę Grudzień.
Drugą część festiwalu otworzy koncert „Rok Romantyzmu Polskiego”, w którym aktorka Olga Bończyk prezentować będzie utwory romantyków polskich Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, a na fortepianie towarzyszyć jej będzie Sylwia Orzechowska, która wykona dzieła Fryderyka Chopina.
Dyr. Grudzień wyjawił, że w programie wtorkowego wieczoru znajdzie się inwokacja oraz koncert Jankiela z „Pana Tadeusza” Mickiewicza, „Słowiański papież” Słowackiego i „Fortepian Chopina” Norwida, zaś w części muzycznej zabrzmią scherza, nokturny i etiudy Chopina.
Część festiwalu jest poświęcona romantyzmowi polskiemu w związku z trwającym w kraju Rokiem Romantyzmu. Dyr. Grudzień przypomniał, że w 1822 r., czyli 200 lat temu, w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, „dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce”.
W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
„Podczas festiwalu nawiążemy do słów Jana Pawła II wypowiedzianych na Ukrainie w 2001 roku +Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu+” – dodał Grudzień.
Festiwal potrwa do 30 sierpnia (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/