Utwory Michaiła Bułhakowa, Henryka Sienkiewicza czy Tadeusza Różewicza w interpretacji znanych aktorów będzie można usłyszeć podczas szczecińskiego Festiwalu Czytania „Odkrywcy wyobraźni”, który potrwa od piątku do poniedziałku. Wśród imprez towarzyszących odbędą się spektakle, słuchowiska i spotkania z pisarzami.
„Jeśli ktoś zobaczy, że Robert Więckiewicz czy Krystyna Czubówna czytają, to może stwierdzi, że warto sięgnąć po książkę” - mówi o idei szczecińskiego festiwalu jeden z organizatorów Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej. „Zróbmy modę na czytanie. Festiwal to jeden ze sposobów dotarcia do tych, którzy nie sięgają po literaturę na co dzień” - dodaje.
Goście festiwalu będą mogli posłuchać m.in. opowiadań Janusza Głowackiego w wykonaniu samego autora, fragmentów „Trylogii” w interpretacji prof. Jerzego Bralczyka i Piotra Cyrwusa, „Mistrza i Małgorzatę” przeczyta Wiktor Zborowski, a reportaże noblistki Swietłany Aleksijewicz Krystyna Czubówna.
W związku z przypadającym rokiem szekspirowskim będzie można usłyszeć słynne monologi bohaterów sztuk Williama Szekspira. Na scenie zaprezentują je Nigel Miles-Thomas, brytyjski aktor występujący na scenach teatrów w Londynie i Edynburgu, oraz Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
„Festiwal to nie tylko spotkanie jednego aktora lub lektora ze słuchaczami, ale również czytanie z muzyką wykonywaną na żywo, słuchowiska radiowe czy działania teatralne” - zaznacza pomysłodawca wydarzenia Piotr Muszyński. „Chcemy na bazie tekstu budować wyobraźnię, przekraczać granicę gatunków, by odbiorcy mogli poznać smak literatury i nim się rozkoszować” - podkreśla.
W ramach wydarzenia odbędzie się m.in. czytanie performatywne książki „Stryjeńska. Diabli nadali” Angeliki Kuźniak, prezentacja słuchowisk radiowych dla dzieci i dorosłych, spotkania autorskie z Agatą Tuszyńską, Krzysztofem Kowalewskim oraz Wacławem Radziwinowiczem.
Podczas Festiwalu Czytania odbędzie się również premiera książki Olgi Medvedevy-Nathoo „Na skrzyżowaniu dróg. Prawdziwa opowieść o Ginie Dimant, wojnie i miłości”.
„Wydanie książki łączy się z 70. rocznicą emigracji ludności z terenów Związku Radzieckiego do Szczecina, w tym sporej grupy Żydów” - mówi przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie Róża Król. „Na podstawie jednostkowego doświadczenia byłej szczecinianki, książka pokazuje losy społeczności żydowskiej. Historia Giny Dimant obejmuje czasy przedwojenne w Warszawie, pobyt w Republikach Radzieckich w czasie II wojny światowej, a następnie tułaczkę do Szczecina i emigrację w 1968 r.” - dodaje.
Festiwal zakończy prezentacja twórczości Tadeusza Różewicza w wykonaniu aktora Wojciecha Pszoniaka oraz gitarzysty Janusza Strobla.
Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w siedzibie Książnicy Pomorskiej, część imprez zagości m.in. w szczecińskim Teatrze Polskim, w Zamku Książąt Pomorskich oraz w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wydarzenia towarzyszące odbywać się będą w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Stargardzie, Policach oraz Goleniowie. (PAP)
mzb/ jra/