![9. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202108/spotkania_z_historia.jpg?itok=LnMh3JTc)
Koncert polskiej muzyki filmowej zainauguruje w czwartek oficjalnie 9. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Przez trzy dni widzowie będą mogli zobaczyć filmy dokumentalne, reportaże i animacje o tematyce historycznej. Zaplanowano też m.in. spotkania z twórcami, wystawy.
Podczas Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” prezentowane są najnowsze produkcje dokumentalne o tematyce historycznej. „+Spotkania z historią+ to przedsięwzięcie, które pozytywnie wpływa na budowanie tożsamości narodowej, skłania do poszukiwania prawdy historycznej, stwarza przestrzeń dialogu i dyskusji oraz umożliwia wspólne wskrzeszanie pamięci o momentach ważnych w dziejach Polski” – zaznaczyli w komunikacie organizatorzy.
9. „Spotkania z historią” zostaną zainaugurowane oficjalnie w czwartek na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie odbędzie się koncert polskiej muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.
Podczas trzech dni festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć 13 filmów konkursowych, które powalczą o statuetkę „Zamość – Perła Renesansu”, nagrody finansowe oraz nagrodę publiczności. W konkursie biorą udział filmy dokumentalne, reportaże oraz animacje o tematyce historycznej. W tym roku produkcje zostały poświęcone m.in. biografiom Stanisława Żółkiewskiego czy Romana Ingardena, a także opowieściom o wojnie, sztuce i miłości. Po każdym pokazie zaplanowano spotkanie z twórcami; wśród gości będzie m.in.: Krzysztof Czeczot, Sławomir Koehler, Andrzej Dudziński.
Blok filmów pozakonkursowych otworzy premierowy pokaz reportażu „Rotunda Zamojska – Niezatarta Pamięć”, poświęcony zrewitalizowanej w tym roku rotundzie w ujęciu historycznym oraz jako miejsca pielęgnowania pamięci i edukacji. W tym cyklu zaprezentowane zostaną również dokumenty na temat niezłomnej postawy ks. abp. Ignacego Tokarczuka, a także o budowniczym Kanału Augustowskiego – Ignacym Prądzyńskim, czy o wydarzeniach Lubelskiego Lipca’80.
Podczas imprezy w Zamościu zaplanowano też m.in. widowisko historyczne „Szturm Twierdzy Zamość”, wystawę fotograficzną poświęconą Roztoczu, pokaz broni, sprzętu i umundurowania historycznego, kiermasz książki historycznej, czy XVI Przegląd Muzyki Wojskowej i Patriotycznej – Niepodległa.
Podczas sobotniej gali finałowej „Spotkań z historią" wręczone zostaną nagrody dla najlepszych filmów konkursowych. Festiwal zakończy na Rynku Wielkim koncert Józefa Skrzeka „Dwa księżyce i miłość”.
Organizatorami 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pad/