Debaty, koncerty oraz projekcje filmów składają się na program 11. Festiwalu Solidarity Of Arts, który rozpocznie się w czwartek w Gdańsku. Gościem imprezy będzie m.in. rosyjska grupa Pussy Riot. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu to odwaga.
Program Solidarity Of Arts 2019 przedstawiono we wtorek na konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, które jest organizatorem festiwalu.
„Zaczynając trzy lata temu organizację Festiwalu Solidarity Of Arts uznaliśmy, że musi on mieć ideę przewodnią, pojęcie-klucz, które jest ważne dla naszych czasów. Zaczęliśmy od pojęcia pokoju. W 2018 r. z okazji stulecia niepodległości użyliśmy słowa suwerenność. W tym roku uznaliśmy, że takim hasłem przewodnim będzie odwaga. Tegoroczny festiwal poświęcony jest osobie, która nie może być z nami - Olegowi Sencowowi. Jego losy mówią dużo nie tylko o przyszłości Rosji i Ukrainy, ale także całej Europie. Nasz festiwal jest wyrazem solidarności z nim” – powiedział dyrektor ECS Basil Kerski.
Oleg Sencow to ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu. Urodził się 13 lipca 1976 r. w Symferopolu. Protestując przeciwko rosyjskiej aneksji Krymu został oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Nie przyznał się do winy. W sierpniu 2015 r. rosyjski sąd skazał go na 20 lat syberyjskiego łagru. Odsiaduje wyrok.
Sencow będzie tegorocznym laureatem nagrody Neptun, przyznawanej przez prezydenta Gdańska twórcom, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawia trwały ślad w historii naszego miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności. Laureat otrzymuje dyplom oraz statuetkę. Dotąd Neptunem uhonorowanych zostało 36 osób. W imieniu uwięzionego ukraińskiego reżysera nagrodę odbierze jego siostra cioteczna Natalia Kapłan.
Piątkową uroczystość wręczenia nagrody poprzedzi debata „Otwarty Stół: Odwaga w obronie prawdy”. Wezmą w niej udział: reżyserka Agnieszka Holland, obrońca w procesach Olega Sencowa i aktywistek z Pussy Riot Dmitrij Dinze, aktor Sebastian Fabijański, szef ECS Basil Kerski oraz reżyser Xawery Żuławski.
"To właśnie osoba adwokata Dmitrija Dinze w jakimś sensie naprowadziła nas, żeby zaprosić do Gdańska Pussy Riot" - powiedziała kuratorka festiwalu Solidarity Of Arts Magdalena Sroka.
Dziewczyny z tego punkowego zespołu w lutym 2012 r. weszły do cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej w Rosji świątyni prawosławnej, naciągnęły na głowy kolorowe kominiarki i odśpiewały modlitwę „Bogurodzico, przegoń Putina”. Za profanację świątyni oraz obrazę uczuć religijnych zostały skazane na dwa lata więzienia. W październiku 2017 roku w Trump Tower w Nowym Jorku aktywistki z Pussy Riot rozwinęły transparent, domagając się uwolnienia Sencowa.
W piątek Pussy Riot weźmie udział w koncercie w klubie B90, pozostałymi wykonawcami będą: Mary Komasa, brytyjski artysta Felicita o polskich korzeniach wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Siksa. Dzień wcześniej, w B90 na scenie pojawi się zaś m.in. legenda muzyki elektronicznej Tangerine Dream oraz Australijczyk Ben Frost, autor ścieżki dźwiękowej do hitowego serialu "Dark".
Kolejnym ciekawym wydarzeniem muzycznym będzie w sobotę "Sleep Concert", podczas którego w ECS pojawi się Robert Rich kalifornijski twórca eksperymentujący z muzyką elektroniczną. Cechą charakterystyczną jego występów jest to, że publiczność słuchając muzyki na żywo śpi. Artysta ten przyjedzie do Polski po raz pierwszy.
W niedzielę polski raper donGURALesko (właściwie Piotr Górny) przedstawi "Esej O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku" autorstwa profesora Uniwersytetu Yale Timothy’ego Snydera.
W czwartek odbędzie się natomiast „Otwarty Stół: Odwaga w obronie wolności”. Uczestnikami tej debaty będą: kuzynka Sencowa Natalia Kapłan, Masha Alyokhina z Pussy Riot, producent i twórca muzyczny Alexander Cheparukhin, reżyserka Jagoda Szelc oraz osoby zaangażowane w kampanię na rzecz uwolnienia Olega Sencowa – reżyser Dariusz Jabłoński oraz Polina Kovaleva z PEN America.
W trakcie Solidarity Of Arts 2019 pokazanych zostanie kilka filmów m.in. "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego oraz "Gracz" Olega Sencowa – film, którym reżyser zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku; opowiadającym o nastolatku, mistrzu gier komputerowych, całkowicie pochłoniętym przez wirtualny świat.
Festiwal zakończy się w niedzielę.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ agz/