W Instytucie Polskim w Budapeszcie zaprezentowano w środę wieczorem film poświęcony ukraińskim artystom walczącym na wojnie z Rosją oraz dwie wystawy fotograficzne w związku z drugą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Film "Kultura przeciw wojnie" w reżyserii Kadima Tarasowa jest zapisem prawdziwych historii ukraińskich artystów walczących na froncie i jednocześnie dokumentujących rosyjską agresję.
W środowym wydarzeniu uczestniczyła kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady RP w Budapeszcie Katarzyna Ratajczak-Sowa oraz chargé d’affaires ambasady Ukrainy Istvan Balogh.
"Nasze przesłanie do Rosji jest proste: nie będzie zmęczenia wojną na Ukrainie, wparcie Zachodu dla Kijowa jest niezachwiane i będzie udzielane tak długo, jak będzie to konieczne" – powiedziała w przemówieniu przed wyświetleniem filmu Ratajczak-Sowa.
"Musimy pamiętać o rosyjskich okrucieństwach i zbrodniach wojennych, które zostały popełnione od pierwszego dnia agresji" – dodała.
Balogh przypomniał również o ofiarach w Kijowie podczas demonstracji przeciwko Wiktorowi Janukowyczowi na przełomie 2013 i 2014 roku. "Ukraina wygra. Wiemy, że polscy przyjaciele zawsze będą z nami" – dodał.
Po filmie zaprezentowano dwie wystawy fotograficzne, poświęcone wojnie na Ukrainie.
Pierwsza z nich stanowi wybór fotografii autorstwa Tomasza Jędruchowa, dziennikarza i byłego korespondenta TVP na Ukrainie. Fotografie, wykonane między lutym a grudniem 2022 roku, przedstawiają m.in. budynki mieszkalne zniszczone wskutek rosyjskich ostrzałów rakietowych.
Druga wystawa, prezentowana już wcześniej w Instytucie Polskim we wrześniu 2022 roku, nosi tytuł "Mamo, ja nie chcę wojny!" i przedstawia rysunki polskich i ukraińskich dzieci, poświęcone ich przeżyciom z czasów II wojny światowej i obecnej wojny na Ukrainie.
Jak podkreśla w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Polskiego Dominika Teske, to nie jedyne wydarzenie organizowane w związku drugą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
"Na początku marca odbędzie się u nas dyskusja z udziałem naocznych świadków wojny na Ukrainie, w tym byłego ambasadora RP w Kijowie Bartosza Cichockiego" – zapowiedziała Teske.
Pokaz filmu i wystawy fotograficzne zostały zorganizowane przez ambasadę RP i Instytut Polski w Budapeszcie we współpracy z ambasadą Ukrainy. "Inicjatywa wyszła w zasadzie z dwóch stron, polskiej i ukraińskiej, jednocześnie" – przyznała dyrektor Instytutu.
Wystawę fotografii z Ukrainy autorstwa Tomasza Jędruchowa będzie można oglądać w Instytucie Polskim do połowy marca.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ adj/