Projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, seanse dla uczniów i rodzin z dziećmi, debaty i joga w ogrodzie zimowym składają się na program rozpoczynającego się w sobotę w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku 17. festiwalu All About Freedom.
"Tę edycję festiwalu uzupełniamy elementami +ukojenia+. Zależy nam, aby to nie była tylko prezentacja filmów, które dotyczą wolności czy demokracji, ale także, żeby widz mógł porozmawiać o filmie czy spędzić czas w ładnej aranżacji ogrodu zimowego ECS" – mówiła PAP specjalistka ds. projektów kulturalnych ECS Magdalena Fryze-Seroka.
Podczas All About Freedom Festival (Wszystko o wolności – PAP), który potrwa w Gdańsku przez tydzień, zaprezentowanych zostanie 9 dokumentów i 7 fabuł. Będą to tytuły nagradzane i wyróżniane na najważniejszych festiwalach filmowych w Cannes, Nowym Jorku, San Francisco, Kopenhadze, Gdyni, Berlinie i w Karlowych Warach.
"Filmy mówią o wolności, a może przede wszystkim o braku wolności" – tłumaczyła Fryze-Seroka.
Filmem otwarcia festiwalu będzie "Imago" w reżyserii Olgi Chajdas – obraz nagrodzony m.in. na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To opowieść o inności, pragnieniu wolności i nieprzystosowaniu do otoczenia, oparta na biografii Eli "Malwiny" Góry – niepokornej artystki trójmiejskiej związanej z alternatywną sceną muzyczną końca lat 80.
"Filmy będą tylko początkiem, po nich odbędą się dyskusje z udziałem widzów. Zaprosiliśmy ekspertów ale też osoby zaangażowane w pracy nad filmem: reżyserów, aktorów" – wyjaśniała przedstawicielka ECS.
Filmem zamknięcia tegorocznej edycji AAFF będzie manifest wolności, radości, godności i donośny głos za prawem do samostanowienia, nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. To "Orlando – moja polityczna biografia" – dzieło, hiszpańskiego pisarza, filozofa, kuratora sztuki i aktywisty Paula B. Preciado.
W ramach sekcji "Stocznia. Miasto" podejmującej zagadnienia związane z tkanką miejską i nowym obliczem gdańskich terenów postoczniowych, zaprezentowane zostaną trzy dokumenty: "Anselm" (reż. Wim Wenders), "Niezwykła propozycja" (reż. Jill Magid) i "BV Doshi. Obietnica architekta" (reż. Jan Schmidt-Garre).
W dziecięcej odsłonie festiwalu All About Freedom Festival KIDS na najmłodszych widzów czekają dwa seanse dla uczennic i uczniów – "Nazywam się Cukinia" i "Misja: Sputnik", a także familijny poranek filmowy – "Pettson i Findus: Wielka wyprowadzka" ze strefą relaksu i animacji plastycznych w ogrodzie zimowym.
Po projekcji dokumentu "Pieśń wielorybów" odbędzie się recital dwóch wiolonczelistek Zofii Elwart i Barbary Misiewicz. "Artystki w luźny sposób zinterpretują ścieżkę dźwiękową filmu, wykorzystując do tego barwę i głos swoich instrumentów" – przekazała przedstawicielka ECS.
Jednym z punktów festiwalu będzie coroczny konkurs o Nagrodę Prezydent Gdańska i czek na 30 tys. zł. W tym roku o zwycięstwo powalczy sześć filmów – trzy fabuły i trzy dokumentalne produkcje. Festiwalowe jury wyróżni film, który najtrafniej odnosi się do wyzwań współczesności i przyczynia się do promocji solidarności. Laureata zostanie wyłoniony w ostatni festiwalowy wieczór, czyli 21 października.
Wszystkie festiwalowe pokazy filmów, spotkania z twórcami i koncerty muzyczne odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Udział w seansach filmowych jest płatny. Darmowy wstęp jest na występy muzyczne, wystawy i spotkania. Szczegóły na stronie www.ecs.gda.pl. (PAP)
Autor: Piotr Mirowicz
pm/ joz/