Koncerty, spektakle i happeningi złożą się na całodniowe przedstawienie performance zatytułowane „Flow”, które odbędzie się w sobotę nad brzegami Odry w centrum Wrocławia. Tematem przedsięwzięcia jest wielonarodowa historia stolicy Dolnego Śląska.
„Flow” to trzecia cześć projektu „Kwartet Flow”, który reżyseruje kurator Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) ds. performance Chris Baldwin. Pierwszą częścią były „Mosty”, projekt zrealizowany w czerwcu 2015 r., w czasie którego 27 wrocławskich mostów zamieniono w artystyczne aranżacje. Drugą część stanowiła ceremonia otwarcia obchodów ESK zatytułowana „Przebudzenia”. Ostatnim z cyklu będzie "Niebo", czyli ceremonia zamknięcia ESK, która odbędzie się 17 grudnia.
Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej Chris Baldwin, tym razem, przygotowywany z dużym rozmachem całodniowy spektakl będzie poświęcony wrocławskim diasporom i mieszkańcom, którzy odbudowywali to miasto po II wojnie światowej. „W wydarzeniu wezmą udział artyści z Izraela, Niemiec, Czech i Ukrainy. Prace nad projektem rozpoczęły się już dwa lata temu, kiedy to grupa młodych kompozytorów napisała utwór, który potem zatytułowano Kantata Wrocławska” - mówił Baldwin.
Utwór ten będzie głównym tematem wieczornego koncertu i spektaklu, który odbędzie się nad brzegiem Odry w centrum Wrocławia. Sceną spektaklu będą również sama Odra oraz zabytki zlokalizowane pomiędzy Wyspą Piaskową a Mostem Pokoju.
Wieczorny koncert będzie finałem całodniowego wydarzenia artystycznego. Wcześniej w kilku miejscach w centrum Wrocławia odbędą się spektakle i happeningi. „Wszystkie te wydarzenia będą koncentrować się na dialogu pomiędzy Wrocławiem i jego diasporami” - mówił Baldwin.
Na przykład w Ogrodzie Botanicznym będzie można zobaczyć spektakl przygotowany przez teatr z Lipska, który zaprosił do współpracy polskich artystów. Na pl. Uniwersyteckim współcześni imigranci z Ukrainy, przy pomocy spektakli teatralnych oraz muzyki, opowiedzą swoje historie. Z kolei na pl. Nowy Targ będzie można zobaczyć performance poświęcony historii Polaków, którzy do Wrocławia przyjechali po II wojnie światowej.
W ramach przedsięwzięcia zorganizowana zostanie również akcja zatytułowana „Puk, Puk... Kto tam?”. W 21 szafach rozstawionych w centrum Wrocławia będzie można pozostawić kartkę z informacją skąd się pochodzi i gdzie pragnie się żyć. „Teksty, które powstaną w ramach tej akcji zostaną wykorzystane podczas ceremonii zamknięcia ESK. Będzie to historia wrocławian, którą opowiedzą własnymi słowami Wrocławiowi, Polsce i Europie” - mówił Baldwin.(PAP)
pdo/ agz/