Fotografie inspirowane poezją Baczyńskiego można nadsyłać na konkurs dla młodzieży „Baczyński bez filtra”. "W jego twórczości smutek i tragizm przeplata się z charakterystyczną dla młodego pokolenia nadzieją, miłością i pięknem" - mówiła w środę wiceminister KDNiS Anna Krupka.
"Spotykamy się, aby zainaugurować konkurs +Baczyński bez filtra+ i uhonorować, i upamiętnić twórczość wybitnego poety, powstańca warszawskiego, żołnierza batalionów +Zośka+ i +Parasol+, który zginął dokładnie 77 lat temu, na posterunku broniąc Pałacu Blanka podczas Powstania Warszawskiego" - powiedziała podczas konferencji prasowej inaugurującej konkurs wiceminister Krupka.
Przypomniała, że poeta "zostawił po sobie bogaty dorobek - ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów, opowiadań, kilkaset grafik". "Był poetą uznawanym za najwybitniejszego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Rok 2021, w uznaniu dla twórczości poety, który urodził się 100 lat temu został ogłoszony przez Sejm rokiem Krzysztofa K. Baczyńskiego" - dodała.
Poinformowała, że "Konkurs Baczyński bez filtra jest w sposób szczególny dedykowany młodemu pokoleniu, młodym ludziom". "Krzysztof Kamil Baczyński zginął w wieku 23 lat i przeszedł bardzo przyśpieszony proces dorastania, należał do pokolenia, które po maturze musiało walczyć z bronią w ręku z okupantem. Jednak w twórczości Baczyńskiego smutek i tragizm przeplata się z charakterystyczną dla młodego pokolenia nadzieją, miłością i pięknem" - tłumaczyła. Wyraziła przekonanie, że "prace nadsyłane przez młodych ludzi w ramach konkursu, również będą miały takie motywy i ukazywały takie wartości".
Wojciech Dąbrowski prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, głównego mecenasa konkursu, wyraził radość, że PGE może wziąć udział w tym konkursie i "pokazać postać Baczyńskiego młodemu pokoleniu, jako człowieka normalnego, któremu bliskie były wartości związane z młodością, z dojrzewaniem". "To objawia się w jego twórczości, ale też miłość do ojczyzny" - zauważył. Zachęcił młodzież do wzięcia udziału w konkursie i kultywowania pamięci po naszych wybitnych przodkach, poetach, patriotach.
Maciej Piwowarczuk prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii, która jest organizatorem wydarzenia, poinformował, że konkurs jest adresowany do uczniów klas 7, 8 i wszystkich roczników szkół średnich. "Nadesłane prace mają być interpretacją poezji Baczyńskiego poprzez zdjęcia" - dodał. Poinformował, że fotografie należy opublikować na profilu "Baczyński bez filtra" na Facebooku lub na Instagramie z hasztagiem #baczynskibezfiltra do 31 grudnia oraz przesłać je na adres baczynski@wielkiehistorie.pl. Oprócz nagród, najlepsze prace zostaną opublikowane w albumie, który ma się ukazać w przyszłym roku. Podał, że konkursowi będą towarzyszyły webinary, spotkania online z aktorami, twórcami oraz dyskusje na temat poezji Baczyńskiego.
"Czekamy na samodzielnie wykonane fotografie w dowolnej technice do wybranego utworu poety. Prace konkursowe powinny być zatytułowane i zapisane w formacie JPG. W treści maila zgłoszeniowego prosimy o podanie danych osobowych, kategorii, tytułu zdjęcia oraz tytułu wiersza, do którego zdjęcie jest ilustracją. Zgłoszenie powinno składać się z jednego zdjęcia. Każdy uczestnik ma prawo zgłosić do trzech prac. Prace, wraz z podpisaną zgodą na udział w konkursie (w formie zdjęcia lub skanu), należy przesłać na adres baczynski@wielkiehistorie.pl w terminie do 31 grudnia 2021 r. Ogłoszenie wyników 22 stycznia 2022 roku" - poinformowali organizatorzy na stronie konkursu.
Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie https://baczynskibezfiltra.pl/ (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ dki/