„Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego”, czyli stałą wystawę poświęconą znanemu polskiemu filozofowi, będzie można od 23 maja oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Na wystawie znajdą się rzeczy należące do urodzonego w Radomiu profesora. Dyrektor radomskiego muzeum, Adam Zieleziński, poinformował we wtorek dziennikarzy, że ekspozycja zostanie otwarta w ramach rozpoczynającego się 23 maja IV Radomskiego Festiwalu Filozofii im. prof. Leszka Kołakowskiego.
Zmarły przed ponad dwoma laty wybitny polski filozof Leszek Kołakowski urodził się w Radomiu i często opowiadał o swoich związkach z tym miastem. W radomskim muzeum odtworzony zostanie jego gabinet. Znajdzie się w nim ponad 200 pamiątek, m.in. biurko profesora, jego ubrania, laski, fajki, zegarki, okulary, pióra, karty do pasjansa i kamienie, które zbierał profesor.
Na wystawie zaprezentowane będą także wszystkie wydania jego dzieł w różnych językach, fotografie oraz kopie dokumentów i rękopisów. Ich oryginały znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej.
Radomskie muzeum otrzymało eksponaty dzięki życzliwości wdowy po profesorze - Tamary Kołakowskiej, i jego córki Agnieszki. Żona i córka towarzyszyły profesorowi podczas jego ostatnich wizyt w Radomiu.
Leszek Kołakowski - wybitny filozof, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek - urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie, w wieku 82 lat. O swoim rodzinnym Radomiu Kołakowski mawiał: "To mój środek świata".
Od 1993 roku Kołakowski był honorowym obywatelem Radomia. Po raz ostatni odwiedził to miasto w październiku 2007 r. Zorganizowano dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin. Specjalnym autobusem, oznaczonym symboliczną tabliczką "Radom - Oxford", Kołakowski wraz z żoną odbył wówczas sentymentalną podróż po mieście. Odwiedził kamienicę przy ul. Niedziałkowskiego 26, w której mieszkał jako mały chłopiec. Nie krył radości, kiedy na jego podwórku powitali go mieszkańcy domu i młodzi muzycy z młodzieżowej orkiestry dętej. (PAP)
ilp/ ls/