Działalność po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa wznowił w czwartek Gdański Teatr Szekspirowski (GTS). Widzowie mogą ponownie zwiedzać budynek, a na scenę wracają spektakle „Wesołe Kumoszki z Windsoru” oraz „Jak wam się podoba”.
Rzecznik prasowy GTS Magdalena Hajdysz poinformowała, że w związku obowiązującymi wymogami sanitarnymi, widownia będzie wypełniona w połowie. Odwiedzający teatr muszą mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać bezpieczny odstęp od innych osób.
Publiczność będzie miała okazję ponownie zobaczyć „Wesołe Kumoszki z Windsoru”, pierwszą wspólną koprodukcję Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże, w reżyserii Pawła Aignera. Przedstawienie zostanie pokazane 18, 19, 25 i 26 lipca.
„Wesołe kumoszki z Windsoru” to jedyne dzieło dramatyczne William Szekspira osadzone dokładnie w czasie i miejscu, w których sam żył – w Anglii przełomu XVI i XVII wieku. Pomijając jego komizm, uważa się je za mistrzowski portret obyczajowości epoki.
W spektaklu występują m.in. Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Piotr Biedroń, Magdalena Boć, Anna Kociarz, Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Figura, Jerzy Gorzko, Grzegorz Gzyl, Marta Herman i Michał Jaros.
Po raz pierwszy „Wesołe kumoszki z Windsoru” pokazano w GTS 28 czerwca 2015 r.
Na scenę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wraca też sztuka „Jak wam się podoba” w przekładzie Stanisława Barańczaka, wyreżyserowana przez Krystynę Jandę. Scenografię w spektaklu przygotowała Magdalena Gajewska, a kostiumy Dorota Roqueplo. Przedstawienie zostanie pokazane 1, 2, 8 i 9 sierpnia.
To jedna z najpopularniejszych komedii Szekspira i jedno z najczęściej wystawianych jego dzieł. Z niego pochodzi słynny cytat, fragment aktu II: „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”.
W obsadzie aktorskiej spektaklu są m.in. Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Małgorzata Oracz, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Jakub Nosiadek, Grzegorz Otrębski i Jarosław Tyrański.
Premiera „Jak wam się podoba” odbyła się 28 czerwca 2019 r.
W czwartek wznowiono zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest on jednym z niewielu teatrów na świecie, które można zwiedzić z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa godzinę i obejmuje wnętrza oraz zewnętrzne przestrzenie budynku – jak tarasy i ścieżkę spacerową na 7-metrowej wysokości murze otaczającym teatr. Ze względów bezpieczeństwa oraz zachowania reżimu sanitarnego, w zwiedzaniu będzie mogło wziąć udział maksymalnie 15 osób na jednego przewodnika. Przewodnicy oprowadzają w języku polskim oraz angielskim.
Gdański Teatr Szekspirowski został otwarty we wrześniu 2014 r. Jest pierwszym budynkiem teatralnym w Polsce z otwieranym dachem, co umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu.
Budynek GTS zaprojektował Renato Rizzi z Włoch, autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze. Jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira. Placówka posiada trzy rodzaje scen: elżbietańską, typu włoskiego oraz w kształcie areny z publicznością po czterech stronach. Widownia teatru, w zależności od układu sceny, mieści od 480 do 595 miejsc.
Teatr Szekspirowski stoi w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r.(PAP)
autor: Robert Pietrzak, Anna Kisicka
rop/ aks/ pat/