Światowej sławy gitarzysta John Scofield wystąpi we wtorek w Łodzi podczas koncertu inaugurującego 16. Letnią Akademię Jazzu. Na scenie Klubu Wytwórnia do 31 sierpnia grać będą legendy polskiego i światowego jazzu oraz debiutanci, którzy zaczynają przygodę z tym gatunkiem.
"Tegoroczna Letnia Akademia Jazzu rozpocznie się 11 lipca i będzie towarzyszyć miłośnikom jazzu aż do 31 sierpnia. We wtorek, podczas koncertu inauguracyjnego, wystąpi John Scofield Solo. To amerykański gitarzysta, uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych w całej historii jazzu. Współpracował m.in. z Milesem Davisem, Joe Lovano czy Joe Hendersonem, a na swoim koncie ma ponad 30 albumów" - poinformowali organizatorzy wydarzenia. Jak dodali, "charakterystyczne brzmienie, różnorodność stylistyczna oraz mistrzowska improwizacja sprawiają, że obok muzyki Scofielda nie można przejść obojętnie". Będzie to - według organizatorów - pierwsza wizyta tego muzyka w Łodzi.
Z kolei w czwartek, 13 lipca, na scenie Klubu Wytwórnia pojawi się Tropical Soldiers in Paradise - siedmioosobowy zespół tworzący muzykę inspirowaną jazzem, hip-hopem, afrobeatem oraz rytmami latynoamerykańskimi. W drugiej części wieczoru zagra Skalpel, czyli nasz rodzimy duet nu jazzowy, tworzony przez Marcina Cichockiego i Igora Pudłę. Artyści tworzą muzykę inspirując się jazzem z lat 60. i 70., a ich didżejskie miksy można było usłyszeć w radiu BBC.
Kolejny koncert zaplanowano na 20 lipca. W pierwszej części wieczoru usłyszymy Suzanne; to trzech młodych artystów pochodzących z Francji, którzy tworzą kompozycje, łącząc improwizację z tradycyjnymi rytmami.
Po nich wystąpi Bastarda Trio & Joao de Sousa - zespół powołany przez Pawła Szamburskiego, Tomasza Pokrzywińskiego oraz Michała Górczyńskiego, w którym artyści podjęli próbę reinterpretacji muzyki dawnej – jak śpiewy chorałowe, motety, litanie. Joao de Sousa jest portugalskim wokalistą i gitarzystą, który mieszka i tworzy w Polsce. Inspiruje go muzyka jazzowa, alternatywna czy fado, a na swoim koncie ma trzy autorskie płyty.
Goran Kajfes Subtropic Arkestra to grupa założona w 2012 roku przez jednego z najpopularniejszych szwedzkich muzyków jazzowych, który na co dzień współpracuje z różnymi zespołami jazzowymi i free-jazzowymi. W Wytwórni będzie można posłuchać jej 27 lipca.
Kolejny koncert został zaplanowany na 10 sierpnia. Na scenie pojawi się Jazzowy Chór Wytwórni, który działa pod auspicjami Fundacji Wytwórnia od 2012 roku i prowadzony jest przez dyrygenta Macieja Salskiego. Grupa wydała dwie płyty, a ich covery i aranżacje utworów jazzowych cieszą się popularnością na łódzkiej i ogólnopolskiej scenie.
Druga część wieczoru należeć będzie do pierwszej damy polskiego jazzu - Ewy Bem, która wystąpi z kwartetem Andrzeja Jagodzińskiego. Artystka jest laureatką wielu nagród, w tym Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.
Przedostatni koncert przypada na 17 sierpnia. Tego wieczoru wystąpi – po raz pierwszy w Polsce – Les Freres Smith, orkiestra z Paryża. Ich muzyka to połączenie ethno-jazzu z soulem i afrobeatu z transowymi rytmami.
Koncert finałowy 16. Letniej Akademii Jazzu odbędzie się 31 sierpnia. Wystąpi w nim trębacz, multiinstrumentalista i kompozytor Piotr Damasiewicz z projektem Into the Roots – Watra. W swojej twórczości sięga do jazzu, muzyki klasycznej, etnicznej, a także współczesnej i improwizowanej. Into the Roots – Watra to najnowszy album artysty, na którym usłyszymy połączenie tradycyjnego jazzu z beskidzką muzyką góralską.
Stałym punktem Letniej Akademii Jazzu są kreatywne warsztaty INTL Jazz Platform. W tym roku odbędą się w terminie od 23 do 27 lipca. Uczestniczący w nich muzycy jazzowi mogą szlifować swój warsztat pod mistrzowską opieką wykwalifikowanej, zagranicznej kadry. Warsztatom towarzyszą koncerty mistrzowskie, dostępne także w ramach karnetu na 16. Letnią Akademię Jazzu. W tym roku wystąpią m.in.: PESH, Maciej Obara, Mary Lattimore, Hoshii czy Linda Fredrikssen.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pad/