Spektakle, warsztaty, spacery z przewodnikami, gry terenowe nawiązujące do dawnych opowieści i podań o Lublinie i jego mieszkańcach składają się na program Festiwalu Legend Lubelskich, który rozpocznie się piątek w Lublinie.
„Na czas trwania Festiwalu Legend Lubelskich, Stare Miasto i jego okolice zamienią się w magiczną przestrzeń opowieści o Lublinie. Wszyscy, którzy wezmą udział w festiwalowych wydarzeniach, będą mieli szansę zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach, a dzięki interaktywnym i teatralizowanym działaniom odkryją nieznane historie o mieście, które przez stulecia obrosło legendami” – powiedziała zastępca prezydenta Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie m.in. spektakl grupy „Poławiacze Pereł Improv Teatr” oparty na najsłynniejszej lubelskiej Legendzie o Czarciej Łapie, która opowiada o diabelskim sprawiedliwym sądzie, jaki się miał odbyć w lubelskim Trybunale Koronnym. Ten sam zespół pokaże też przedstawienie pt. „Nowe Nieszczęścia Kamienia Nieszczęścia”, nawiązujący do legendy o Kamieniu Nieszczęścia, którym był głaz z Placu Straceń, stanowiący podstawę dla pnia dębowego, na którym skazańców pozbawiano o głowę. Jak głosi legenda, podczas jednej z egzekucji – gdy ścięto głowę niewinnego człowieka - kat wyszczerbił w kamieniu głęboki wyłom. Odtąd głaz przenoszony był w różne miejsca miasta i przynosił nieszczęścia.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Teatr „Harmider” z Łucka na Ukrainie, który zaprezentuje spektakl „Duch Miasta Łucko”. Przedstawione w nim legendy odwołują się m.in. do wielości religii, kultur i tradycji tego miasta.
W programie festiwalu są też terenowe gry miejskie, których uczestnicy będą poznawać miasto rozwiązując m.in. zagadki przypisane do poszczególnych miejsc związanych z legendami i opowieściami z dawnego Lublina. Będą dotyczyły m.in legendy o Kamieniu nieszczęścia, o Czarciej Łapie, o duchu strzegącym Bramy Krakowskiej, ale także historii o wielkim pożarze Lublina w XVI w. czy o skazanej za czary Zofii Filipowiczowej.
Lubelskie legendy można będzie też poznawać w czasie specjalnych spacerów tematycznych z przewodnikami. Wśród wielu propozycji spacerów są m.in. „Opowieści Ducha Erazma Lubomelskiego”, czyli dawnego właściciela kamienicy przy rynku, gdzie niegdyś mieściła się winiarnia, którą mieli odwiedzać m.in. posłowie polscy i litewscy podczas obrad sejmu zakończonego zawarciem Unii Lubelskiej.
Zaplanowano też spacer pod hasłem „Afery miłosne mieszczan lubelskich”, podczas którego uczestnicy poznają owiane legendą opowieści o perypetiach miłosnych m.in. poety Sebastiana Klonowica, kompozytora Henryka Wieniawskiego, pięknej mieszczki Barbary Konopniczanki, czy jubilera Kazimierza Kalickiego; dowiedzą się też, jak wyglądała ceremonia ślubna Bolesława Prusa i Oktawii Trembińskiej.
W programie festiwalu są także warsztaty poświęcone m.in. postaci legendarnego stwora lubelskiego Żmija i jego związków z ulicą Żmigród, czy inscenizacji sejmu unijnego, w której postaci posłów będą odtwarzane na podstawie obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”. Będą też warsztaty kaligrafii, garncarstwa, tkactwa, tworzenia lalek motanek, budowy kamienic i zamków z kartonu, tworzenia zabawek z drewna.
Jedną z atrakcji festiwalu ma być „Spacer Przez Modę Ulicy Przedwojennego Lublina”, czyli pokaz mody z lat 30. XX wieku. Modele i modelki będą przechadzać się ulicami Starego Miasta w czasie festiwalowych wydarzeń, ubrani w stroje, które odtworzono na podstawie fotografii międzywojennego Lublina.
Festiwal Legend Lubelskich potrwa dwa dni. Jest jednym z elementów projektu „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. (PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ agz/