XIX wiek

05.05.2017

Inauguracja obchodów Roku Reymonta w Łódzkiem

Przy łódzkim pomniku Kufer Reymonta marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień zainaugurował w piątek wojewódzkie obchody Roku Władysława Stanisława Reymonta. 7 maja przypada 150. rocznica urodzin twórcy "Ziemi obiecanej" i "Chłopów".

Z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza, decyzją Sejmiku Województwa Łódzkiego, rok 2017 ustanowiony został Rokiem Reymonta w regionie łódzkim.

Podczas inauguracji obchodów, marszałek przypomniał m.in., że ten polski noblista był związany z wieloma miejscowościami województwa łódzkiego - od Kobieli Wielkich przez Lipce po Łódź.

W ramach obchodów w niedzielę w godz. 13-17 ulicą Piotrkowską przemieszczać się będzie dorożka z aktorami, którzy wcielą się w rolę łódzkich fabrykantów. Mają oni informować łodzian i turystów o wydarzeniach związanych z Rokiem Reymonta. O pełnych godzinach przy dorożce zaplanowano występ kwartetu smyczkowego, który wykonywać będzie muzykę z filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia Obiecana". Przy pomniku Kufer Reymonta hostessy w strojach z epoki rozdawać będą z ulotkami informują o obchodach.

Także w niedzielę w Lipcach Reymontowskich - w miejscowej Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych - odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej Reymontowi. Zaplanowano wykład "Władysław Stanisław Reymont i jego chłopska epopeja we współczesnej literaturze, kulturze oraz społecznej inicjatywie". W programie znalazł się również występy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Mówimy Reymontem".

Z kolei w Jeżowie odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 150. rocznicy urodzin Reymonta.

W sobotę 13 maja w Łódzkim Domu Kultury (ŁDK) przeprowadzony zostanie quiz z wiedzy o Reymoncie z udziałem m.in. samorządowców, dyrektorów instytucji kultury, etnografów, dziennikarzy, literatów, sportowców, młodzieży szkolnej. Tego samego dnia w ŁDK wyświetlony zostanie film "Ziemia Obiecana" oraz trzy odcinki "Chłopów". Dzień później w pasażu Schillera w Łodzi łódzcy aktorzy czytać mają fragmenty "Ziemi Obiecanej". Wszystko odbywać się ma na tle scenografii z epoki, towarzyszyć będzie muzyka z filmu Wajdy.

Samorząd województwa łódzkiego przekazał 50 tys. zł dla ŁDK na zorganizowanie konkursu na projekty związane z obchodami Roku Reymontowskiego w regionie. W konkursie będą mogły wziąć udział samorządowe instytucje kultury z terenu województwa łódzkiego.

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) był jednym z głównych przedstawicieli nurtu realistycznego w prozie okresu Młodej Polski. Urodzony we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem (obecnie Łódzkie) próbował w życiu różnych zawodów - był krawcem, pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, występował w wędrownych teatrach, zajmował się dziennikarstwem. W 1892 r. debiutował, jako korespondent warszawskiego "Głosu" i nowelista w krakowskiej "Myśli".

W swych powieściach podejmował problematykę obyczajową, społeczną i historyczną. Znaczącą pozycją w twórczości Reymonta jest "Ziemia obiecana" - powieść przedstawiająca narodziny Łodzi przemysłowej na przełomie XIX i XX w. Za powieść "Chłopi", która powstała w latach 1899-1908, otrzymał w 1924 roku literacką Nagrodą Nobla. (PAP)

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL