Dzięki ogłoszonemu właśnie programowi „Certyfikat dla małych księgarni” właściciele takich miejsc mogą uzyskać do 30 tys. zł na prowadzenie biznesu. Na wnioski czekamy do 17 września – poinformowano w środę na Twitterze Instytutu Książki (IK).
"Zahamowanie obserwowanego od wielu lat spadku liczby małych księgarni, zwiększenie ich roli w realizacji działań promujących czytelnictwo i wsparcie jako instytucji promujących kulturę wśród lokalnych społeczności – to niektóre z założeń uruchomionego w środę nowego programu własnego IK +Certyfikat dla małych księgarni+" - czytamy na stronie IK.
Jak wyjaśniono, "celem programu jest wsparcie małych niezależnych księgarni, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, ale także odgrywają rolę kulturotwórczą i uzupełniają biblioteki w zapewnianiu dostępu do kultury literackiej". "Program ma również stanowić pomoc w obecnej sytuacji epidemicznej" - napisano.
Zaznaczono, że "przyjęcie założeń do programu poprzedziły badania oraz konsultacje ze środowiskiem księgarskim, aby wskazać realne potrzeby i możliwości samych księgarń, a także określić, na jakie cele należy w pierwszej kolejności przeznaczyć pomoc finansową". "Finalny kształt regulaminu programu trafił również do konsultacji z przedstawicielami środowiska księgarskiego" - dodano.
Jak wyjaśniono, "beneficjenci będą mogli przeznaczyć otrzymane środki na działania konsultingowe i promocyjne, koszty czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu, a także zakup sprzętu, niezbędnych licencji i wyposażenia księgarni".
Całkowity budżet programu wynosi 3 mln zł. "Wsparcie finansowe zadania wynosi do 30 tys., a finansowy wkład własny nie jest wymagany" - czytamy na stronie IK.
Jak wyjaśniono, "o wsparcie finansowe mogą starać się podmioty prowadzące małe księgarnie, które rozumiane są jako sklepy stacjonarne zajmujące się sprzedażą detaliczną książek, w których co najmniej 50 proc. przychodów pochodzi ze sprzedaży książek, działające poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, których oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn". "Liczba filii księgarni nie może być większa niż 2" - zaznaczono.
Podkreślono, że "w ramach programu można ubiegać się o wsparcie finansowe przeznaczone na zadanie obejmujące następuje kategorie wydatków: koszty konsultingu i promocji księgarni, koszty stałe utrzymania lokalu księgarni, zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni".
Wypełniony wniosek (na formularzu dostępnym na stronie IK) należy przesłać tradycyjną pocztą lub dostarczyć osobiście do Instytutu Książki w Krakowie nie później niż do 17 września br.
Szczegółowe informacje o programie, w tym formularz wniosku oraz treść regulaminu, znaleźć można na stronie: https://instytutksiazki.pl/dotacje,3,programy-instytutu-ksiazki,2,certyfikat-dla-malych-ksiegarni,46.html.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/