Seria wydarzeń poświęconych życiu i twórczości polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza odbywa się w czeskiej Pradze w związku z obchodami Roku Sienkiewiczowskiego - poinformował PAP Instytut Polski w Pradze.
1 grudnia planowane jest otwarcie wystawy komiksów inspirowanych dziełami i życiorysem polskiego pisarza w praskiej galerii Oko. Mają one - według szefa Instytutu Polskiego w stolicy Czech Macieja Ruczaja - stanowić "próbę aktualizacji twórczości Sienkiewicza". Na wystawie prezentowane będą prace młodych czeskich grafików, którzy wzięli udział w konkursie pt. "Henryk w komiksie", a także starsze czeskie komiksy nawiązujące do dzieł Sienkiewicza.
Wernisażowi wystawy towarzyszyć ma pokaz filmowej adaptacji "Krzyżaków" Aleksandra Forda.
Od 15 listopada - dnia 170. rocznicy śmierci Sienkiewicza - w siedzibie Czeskiej Akademii Nauk można oglądać przygotowaną przez Instytut Polski w Pradze wspólnie z kieleckim oddziałem Muzeum Narodowego wystawę poświęconą czeskim wątkom w życiu autora "Quo Vadis", pt. "Sienkiewicz 1846 – 1916 – 2016. Pierwszy polski laureat Nagrody Nobla za literaturę i jego czescy czytelnicy".
Wystawa pokazuje m.in. miejsca, które pisarz odwiedzał będąc w Czechach, przypomina czeskich tłumaczy jego dzieł, ilustratorów i przyjaciół, a także ostatnią wędrówkę doczesnych szczątków pisarza przez Czechy w 1924 r.
"Trumna została wówczas wystawiona na jeden dzień w panteonie Muzeum Narodowego, a w jej przywitaniu wzięli udział m.in. minister kultury i przewodniczący parlamentu" – podkreślił Ruczaj. "Natomiast lokalizacja wystawy w siedzibie Akademii Nauk nawiązuje do estymy, którą cieszył się nasz pisarz już za życia. Był jednym z nielicznych cudzoziemców, którzy otrzymali tytuł członka honorowego tej instytucji" - dodał.
O ustanowieniu 2016 roku "Rokiem Henryka Sienkiewicza" zdecydował - w związku z przypadającą na ten rok 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznicą śmierci pisarza - w grudniu ub.r. polski Senat.
Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, a zmarł 15 listopada 1916 r. w Vevey, w Szwajcarii. Był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem "Trylogii", a także powieści: "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy". W 1905 r. Sienkiewicz jako pierwszy Polak uhonorowany został literacką nagrodą Nobla za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". (PAP)
msom/ par/ gma/