Koncerty, wystawy i pokazy filmów złożą się na IX festiwal Ukraińska Wiosna, który rozpocznie się 14 maja w Poznaniu. Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji będzie też spektakl w reż. Andrzeja Szczytko pt. „Labirynt” nawiązujący do wydarzeń z kijowskiego Majdanu.
„Ukraińska Wiosna to festiwal, który został zapoczątkowany przed dziewięcioma laty, gdy grupa Ukraińców w Poznaniu sięgała może 50, może 150 osób. Wtedy ten festiwal był robiony przez grupę polskich entuzjastów kultury ukraińskiej dla Polaków, aby wzbogacić nasze, lokalne życie kulturalne, abyśmy mogli dotknąć tej Ukrainy” – powiedział PAP konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu Witold Horowski.
„Z biegiem lat w tworzenie festiwalowych wydarzeń zaangażowana była tzw. młoda emigracja ukraińska; stypendyści, ludzie którzy tutaj mieszkają i oni coraz częściej tworzyli wydarzenia kulturalne poświęcone właśnie Ukraińcom. Kiedyś tworzyli to Polacy dla Polaków o Ukrainie, dzisiaj są to i Polacy i Ukraińcy - dla wszystkich” – dodał konsul.
Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje otwarcie wystawy „Piękny Czarnobyl” oraz spotkanie z autorem komiksu „Czarnobyl. Strefa” - Francisco Sanchezem. W programie zaplanowano także dyskusje, w tym o „Godności po rewolucji. Ukraina dwa lata po Majdanie” z udziałem m.in. Andrija Bondara, Piotra Pogorzelskiego oraz pod hasłem „Przemiesz(cz)anie” z udziałem Witalija Szupliaka, dr hab. Jacka Kotusa, Bohdana Łohwynenko i Oli Mychajluk.
Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalowych będzie światowa premiera sztuki jednego z najważniejszych współczesnych dramaturgów ukraińskich Ołeksandra Witra zatytułowanej „Labirynt”.
„Jest to pierwsza tak mocna wypowiedź ukraińskiego dramaturga, reżysera i dyrektora teatru kijowskiego, i młodego człowieka. (…) To bardzo dobitne i mocne potraktowanie przez bohaterów tego, co działo się na Majdanie. W sztuce ścierają się ich różne poglądy, ideologie i postawy w odniesieniu do tego, co się dzieje” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej reżyser spektaklu Andrzej Szczytko.
W spektaklu wystąpi aktorka Teatru Nowego w Poznaniu Agnieszka Różańska, współpracujący z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie i poznańskim Teatrem Polskim Michał Frydrych oraz adepci Studia Aktorskiego STA: Maciej Pawłowski, Michał Sobieralski i Tytus Niewiedział.
W ramach festiwalu odbędą się również pokaz filmów - „Krymskie ścieżki” w reż. Vincenta Moona, „Żywy ogień” połączony ze spotkaniem z reżyserem Ostapem Kostiukem oraz projekcja „Bracia: ostatnia spowiedź” i spotkanie z reżyserką Wiktorią Trofimenko.
„Ukraińska Wiosna zawsze jest bardzo różnorodna i najtrudniejszym pytaniem jakie może paść jest to, co można polecić, bo za każdym wydarzeniem stoi jakaś przygoda, jakaś historia. Niewątpliwie wpływ na tegoroczną edycję będą miały rocznice, w tym 30 lat od tragedii w Czarnobylu, bo to przecież wydarzenie, które miało swoje konsekwencje nie tylko dla środowiska, ale także dla świata polityki i kultury” – powiedział wiceprezes stowarzyszenia Polska-Ukraina Ryszard Kupidura.
Dodał, że będzie to także czas refleksji i dyskusji nad współczesną Ukrainą i jej przemianami. „Festiwalem rozpoczniemy obchody 25-lecia niepodległej Ukrainy. Trudnej niepodległości, bo jest ona naznaczona przez wiele traum, ale mimo to, niewątpliwie ta niepodległość jest sporym osiągnięciem ukraińskiego narodu i z tego osiągnięcia będziemy się wspólnie z Ukraińcami cieszyć podczas festiwalu” – dodał.
Tegoroczne festiwalowe koncerty będą się odbywały nie tylko w Poznaniu, ale i m.in. w Lesznie, czy w pałacu w Trzeboszu, gdzie wystąpią Olga i Natalia Pasiecznik.
W sobotę, 21 maja na terenie Dziewiczej Bazy w podpoznańskim Czerwonaku odbędzie się tradycyjny Jarmark Ukraiński, podczas którego można będzie m.in. wysłuchać koncertów, wziąć udział w warsztatach pisania cyrylicą i obejrzeć pokazy walk kozackich.
„W kulturze ukraińskiej fascynujące jest to, że możemy się w niej przeglądać. Kiedy poznajemy tę kulturę, czy jedziemy na Ukrainę dostrzegamy, że Ukraińcy są do nas bardzo podobni i podobnie patrzą na wiele spraw, choć ich sytuacja jest inna niż w Polsce. Ze względu na to, że Ukraina przez długie lata pozbawiona była swojej niepodległości, może być dla nas wciąż świeżym, nowym odkryciem” – podkreślił Kupidura.
Festiwal potrwa do 23 maja. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Kultury Ukrainy. (PAP)
ajw/ pz/